Prefabrike panel sistemlerle konut üretiminde mimari tasarım sorunları
Architectural design problems of prefabricated panel systems in housing construction
- Tez No: 142902
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
PREFABRİKE PANEL SİSTEMLERLE KONUT ÜRETİMİNDE MİMARİ TASARIM SORUNLARI ÖZET Ülkemizde konut, okul, hastahane gibi en çok gereksinim duyulan binaların üretimi sorunu, tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, gereken kaynak akışı sağlanması koşuluyla, prefabrike yapım sistemleri teknolojileri kullanılarak çözümlenebilmektedir. Büyük üretim taleplerinin karşılanmasında ekonomik ve kaliteli sonuçlar veren, yaygın kullanılan“panel sistemler”bu tezde ele alınmakta ve tanıtılmaktadır. Bu sistemler tanıtılırken, tasarım süreci aşamalarına bağlı teknolojik özellikler ve kısıtlamalara da değinilmektedir. Geleneksel yapım sistemleri ile tasarım ve uygulama süreçleri ile endüstrileşmiş yapım sistemleri ile tasarım ve uygulama süreçlerine yaklaşım biçimlerinin farklı olduğu görülmektedir. Geleneksel sistemlerden farklı olarak endüstrileşmiş sistemler ile tasarlama iki aşamada gerçekleşmektedir:. Bina bütününü oluşturan bileşenlerin tasarımı. Bileşenlerin biraraya gelmesi ile oluşacak tüm binanın tasarımı Tasarım sürecindeki bu farklılaşma, probleme alışılagelmiş tasarım süreçlerine göre farklı şekilde yaklaşılmasını gerektirir. Bu teknolojilere bağlı“tüm bina”nın tasarımında, hazırlık çalışmaları, mimari plan kuruluşu araştırması, yapısal kuruluş araştırması, Ön proje ve kesin proje çalışmaları ile uygulama aşaması gibi bir süreç söz konusudur. Bu tezde, toplu konut üretiminde gelişmiş ülkelerde çok yaygın kullamlma alam bulmuş olan“panel sistemler”e bağlı tasarım süreci aşamaları ve panel sistem teknolojilerine ait özellikler, kısıtlamalar ve sorunlar hakkında ayrıntılar verilmektedir. xııBirinci bölümde, dünyada ve Türkiye'de prefabrikasyonun gelişme süreci, endüstrileşme ve prefabrikasyon tanımlan, temel özellikleri ile prefabrike sistemlerde sınıflandırma yaklaşımlarına değinilmektedir. İkinci bölümde, panel sistemler ile diğer endüstrileşmiş yapım sistemleri, üretim miktarı, kaynak kullanımı, maliyet ve üretim hızlan açısından karşılaştınlmaktadır. Üçüncü bölümde“panel sistemler”tanıtılmakta, panel sistemlerin yapısal kuruluş özellikleri, üretim, ulaşım/taşıma, montaj ve depolama süreci özellikleri sunulmaktadır. Dördüncü bölümde, endüstrileşmiş bina üretim yaklaşımları ile tasarlama süreci aşamaları özellikleri anlatılmaktadır. Beşinci bölümde, bu süreç“panel sistemler”özelinde ele alınmaktadır. Tasarım süreci aşamalan ve süreç aşamalarında sisteme bağlı teknolojik özellikler, kısıtlamalar ve sorunlar aldatılmaktadır. Kullanılacak teknolojinin seçimi elde edilecek olan ürünün verimliğini de etkileyeceğinden dolayı, sistem seçimi önem kazanmaktadır. Bilgilerin doğru değerlendirilmesi, disiplinler arası, sistemli bir çalışma sürecinin sonunda mümkün olabilecektir. Sonuç olarak, konut alanında büyük konut talebinin kapılanmasında başvurulan sistemler arasında ön planda yer alan“panel sistemler”in tüm özelliklerinin ortaya konularak, bu teknolojilere dayalı başarılı tasarım ve uygulamalara girişilmesine yardımcı olacak bir araştırma ve tanıtım yapılmak istenmiştir. xnı
Özet (Çeviri)
ARCHITECTURAL DESIGN PROBLEMS OF PREFABRICATED PANEL SYSTEMS IN HOUSING CONSTRUCTION SUMMARY The manufacturing problems of buildings that are very much needed in our country like houses, schools or hospitals can only be solved by using prefabricated construction technologies, like all the developed countries do, on condition that the government should provide the necessary amount of capital. In this dissertation,“panel systems”, which are widely used, providing economical and high quality solutions in meeting high production demands, are introduced. Technological properties and limitations depending upon the design process are also introduced. It is seen that the approach of conventional systems and industrialized systems to the design and construction process is radically different from each other. Different from conventional systems, design process of industrialized systems takes place in two steps:. Component design which constitutes whole building. Whole building design which is made up of components This difference in the design process necessitates a different approach to the problem from usual design process. According to these technologies“whole building design”process can be made up of preparatory work, architectural project research, constructional project research, preliminary draft, final project and construction phase levels. In this dissertation, design process phases, technological properties, restrictions and problems of“panel systems”, which find widespread usage in the area of mass housing, are presented in detail. In the first chapter, the development of prefahrication around the World and in Turkey, industrialization and prefabrication terms, basic properties of xivindustrialization and prefabrication, classification approaches of prefabricated systems are explained. In the second chapter, panel systems are compared with other industrialized constructions in terms of their production quantity, resource usage, production cost and production speed. In the third chapter, panel system term, its constructional properties, manufacturing, transportation, fitting and storage processes are explained. In the fourth chapter, properties of industrialized building manufacturing approaches and design process properties are explained. In the fifth chapter, this process is explained in terms of“panel systems”. Technological properties, restrictions and problems of panel systems are explained according to design process levels. Since the selection of technology affects the profitability of the product, the system selection has great importance. The true evaluation of data can only be possible at the end of an interdisciplinary systematic workout. As a result, the aim of this dissertation is to make a research and introduction of“panel systems”, which find widespread usage in the area of mass housing, to help the development of successful design and construction processes depending upon the technology. xv