Biyometanizasyon tesisi yan ürünlerinin bitki besini olarak kullanılma potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potential use of biomethanization facility products as plant nutrition
- Tez No: 751415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YİĞİT AVDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya nüfusundaki artışa paralel olarak tarımsal üretimde ürün verimliliğinin arttırılmasına duyulan ihtiyaç, tarımda sıkça kullanılan kimyasal ve ham gübrelerin oluşturduğu olumsuz çevresel etkiler ve organik gübrelere duyulan ihtiyaç tarımsal iyileştirme alanında yeni çalışmaların yapılması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, belediye katı atıklarından enerji üretimi sürecinin bir parçası olan desülfürizasyon ünitelerinden çıkan kükürtün ve fermente sıvının bitki besini olarak kullanılma potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada kükürt ve fermente sıvının seçilen hedef bitkilerde besin maddesi olarak kullanımı, hedef bitkilerin gelişiminin izlenmesi ve bu atıkların tarımsal iyileştirme amacıyla kullanım potansiyelinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında süs bitkisi kullanılmış olup bitkilerin büyüme eğrisi izlenmiş, topraktan, yapraktan ve sulama sularından alınan örnekler analiz edilmiştir. Analizler ve büyüme oranları yorumlanarak enerji üretim tesisi kaynaklı oluşan proses çıktılarının bitki besini olarak kullanılması değerlendirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda %2,5 fermente sıvı içeren sulama suyunun bitkiler için faydalı olduğu, kükürtün ise düşük konsantrasyonlarda kullanılmasının herhangi bir zararının olmadığı ancak herhangi olumlu bir etkisinin de olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increase in the world population, the need to increase product productivity in agricultural production, the negative environmental effects of chemical and raw fertilizers that are frequently used in agriculture, and the need for organic fertilizers reveal the necessity of new studies in the field of agricultural improvement. In this study, it is aimed to evaluate the potential of using sulfur and fermented liquid from the desulphurization units, which are a part of the energy production process from municipal solid waste, as organic fertilizer in line with the circular economy. In line with this purpose, it is aimed to use sulfur and fermented liquid as nutrients in selected target plants, to monitor the development of target plants and to evaluate the use potential of these wastes for agricultural improvement. Within the scope of the study, ornamental plants were used and the growth curve of the plants was followed, and samples taken from the soil, leaves and irrigation water were analyzed. By interpreting the analyzes and growth rates, the use of the process outputs originating from the energy production facility as plant food has been evaluated. As a result of the experiments, it has been determined that irrigation water containing 2.5% fermented liquid is beneficial for plants, and the use of sulfur in low concentrations does not cause any harm, but does not have any positive effect.