Kentsel katı atıkların biyometanizasyonu ve kompostlaştırması prosesleri çevresel etkilerinin yaşam döngüsü analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of environmental impacts ofbiomethanization process and composting of municipalsolid waste processes by life cycle analysis
  1. Tez No: 955993
  2. Yazar: NİSANUR BAĞÇIVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE VARANK, DOÇ. DR. ALİYE SUNA ERSES YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Nüfus artışı, kentleşme ve değişen tüketim alışkanlıkları, kentsel katı atık miktarlarında ciddi artışa neden olmakta ve bu durum çevresel etkileri beraberinde getirmektedir. Özellikle organik atıkların yönetiminde biyolojik işlemler sürdürülebilir atık yönetimi stratejilerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez kapsamında, İstanbul'daki İSTAÇ Kemerburgaz Biyometanizasyon Tesisi ve İSTAÇ Geri Kazanım ve Kompost Tesisi örneklem alınarak, söz konusu teknolojilerin çevresel etkileri Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) yöntemiyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. ISO 14040 ve 14044 standartlarına uygun olarak yürütülen çalışmada, fonksiyonel birim 1 ton biyobozunur atık olarak belirlenmiştir. Sistem sınırına atık taşıma süreci, biyometanizasyon ve kompostlaştırma prosesleri dahil edilmiştir. Veriler İSTAÇ'tan elde edilen birincil bilgiler ile SimaPro 9.6.0.1 yazılımı ve veri tabanı kullanılarak modellenmiş, CML-IA yöntemiyle etki değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, biyometanizasyon tesisinde küresel ısınma potansiyeli −38.36 kg CO₂-eq, abiyotik fosil kaynak tükenmesi −412.72 MJ ve insan toksisitesi potansiyeli −30.96 kg 1,4-DB eq olarak hesaplanmış ve pek çok etki kategorisinde çevresel fayda sağladığı görülmüştür. Buna karşılık, kompostlaştırma tesisinde bu kategorilerde sırasıyla 45.66 kg CO₂-eq, 576.95 MJ ve 65.78 kg 1,4-DB eq olarak tespit edilmiştir. Her iki tesiste de asidifikasyon ve ötrofikasyon gibi bazı kategorilerde çevresel yükler gözlemlenmiştir. Bu kapsamda, biyometanizasyon yönteminin kentsel atık yönetiminde daha yaygın şekilde uygulanması gerektiği sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing population, urbanization, and changing consumption habits have led to a significant rise in municipal solid waste (MSW), resulting in substantial environmental impacts. Among various strategies, biological treatment methods play a key role in the sustainable management of biodegradable waste. In this thesis, the environmental impacts of the ISTAC Kemerburgaz Anaerobic Digestion (AD) Plant and the ISTAC Recovery and Composting Plant in Istanbul were comparatively evaluated using the Life Cycle Assessment (LCA) method. The study was conducted in accordance with ISO 14040 and 14044 standards, and the functional unit was defined as 1 ton of biodegradable municipal solid waste. The system boundary included waste transportation, anaerobic digestion, and composting processes. Data were obtained from ISTAC and modeled using the SimaPro 9.6.0.1 software and database. The CML-IA baseline method was applied for impact assessment. According to the results, the anaerobic digestion plant showed environmental benefits in most impact categories, with −38.36 kg CO₂-eq for Global Warming Potential (GWP), −412.72 MJ for Abiotic Fossil Depletion, and −30.96 kg 1,4-DB eq for Human Toxicity Potential. In contrast, the composting plant resulted in environmental burdens in the same categories, with 45.66 kg CO₂-eq, 576.95 MJ, and 65.78 kg 1,4-DB eq, respectively. Both facilities exhibited environmental loads in categories such as acidification and eutrophication. Based on these findings, it is concluded that anaerobic digestion should be promoted more widely as a key method in urban waste management systems.