Aksolotl omurilik dokusunun ultrastrüktürel yapısının tanımlanması
Defining the ultrastructure of axolotl spinal cord tissue
  1. Tez No: 751447
  2. Yazar: NACİYE BİLGİN BADUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Spinal kord yaralanması insanlarda tam olarak tedavisi mümkün olmayan bir engellilik durumu oluşturmaktadır. Aksolotl yüksek rejenerasyon kapasitesi nedeniyle rejeneratif tıp araştırmaları için ideal bir laboratuvar canlısıdır. Bu çalışma ile aksolotl spinal kord rejenerasyon sürecini incelemek ve aksolotl spinal kord yapısı hakkında bilgi edinmek amaçlanmıştır. Aksolotl spinal kord dokusu rejenerasyonunda önemli yeri olduğu bilinen ve kök hücre gibi davranan ependimal hücrelerden köken alan nöron elektron mikroskobunda görüntülenmiştir. Nöronun segmentasyonu analiz programları ile yapılarak üç boyutlu görüntüsü elde edilmiştir. Nöronların rejenerasyon sürecini incelemek amacıyla aksolotl spinal kord dokusu eksplant kültürü yapılmıştır. Eksplant kültürü optimizasyonu ile hücre göçü, akson uzatma ve canlılık görülmüştür. Göç eden ve akson uzatan hücreler immunositokimya boyamaları ile gösterilmiştir. Sonuç olarak aksolotlun spinal kord rejenerasyonunu nasıl gerçekleştirdiğini daha iyi anlamak amacıyla benzer çalışmalar metamorfoz geçirmiş aksolotl ile yapılıp sonuçlar kıyaslanabilir.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injury causes a disability in humanbeings with no complete cure. Axolotl is an ideal laboratory animal for regenerative medicine research, because of having high regenerative capacity. The goal of this research is investigating about spinal cord regeneration process and axolotl spinal cord structure. The neurons, which play an important role in spinal cord regeneration and are derived from ependymal cells that have the stem cell character, were viewed under electron microcopy. The neuron's three dimensional structure was shown with segmentation method by using analysis softwares. Axolotl spinal cord explant culture is performed. Cell migration, axon prolongation and live cells were observed and showed via immunocytochemical staining. As a result; in order to understand how the spinal cord regeneration is happening in axolotl, similar studies may be performed in metomorphic axolotl and the results may be compared.