Kütahya 18. yüzyıl konut mimarisinin incelenmesi: Kossuth evi örneği
Examination of the 18th century traditional residential architecture in Kütahya: The Kossuth house case study
- Tez No: 751449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
“Kütahya 18. Yüzyıl Konut Mimarisinin İncelenmesi: Kossuth Evi Örneği”isimli bu çalışmada ilk aşamada, Kütahya ili Merkez ilçesi sınırları içerisinde kalan 18. yy. ve yakın döneme ait, günümüzde var olmayan 7 konut ile 18. yy.dan ayakta kalan tek konut yapısı olan Kossuth Evi; plan özellikleri, cephe özellikleri ve yapı-çevre ilişkisi kapsamında aralarında kıyaslamalar yapılarak incelenmiştir. Sonraki aşamada Kossuth Evi üzerinde yapılan incelemelere ek olarak; yapının tarihi ve mimari önemi, geçmişten günümüze geçirdiği mimari değişimler, kent içerisindeki konumu üzerinde çalışmalar yapılmış, yapıyı kente katmaya yönelik çözüm önerileri üretilmiştir. Tez çalışması içerisinde Kossuth Evi hariç incelenen yapılardan hiçbiri günümüze ulaşamamış olduğundan, yapılar hakkında; ulaşılabilen bilgi, belge, fotoğraf ve çizimler ışığında çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma içerisinde, ifade gücünü arttırmaya yönelik olarak çeşitli grafik, tablo, diyagram, harita ve çizimler de sıklıkla kullanılmıştır. Kütahya 18. yy. sivil mimari yapıları mimari özelikleri nelerdir; Kossuth Evi, dönemin sivil mimari yapıları ile ne ölçüde benzerlik ve farklılıklar taşımaktadır; yapı ve çevresi ne oranda korunabilmiş ve günümüze ulaşabilmiştir gibi sorulara cevap arayan çalışmada, Kossuth Evi'nin 18. yy. Kütahya evlerini mimari olarak yansıttığı, çevresindeki dokunun yeterli ölçüde korunamadığı ve yapının pasif kaldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan dış sofalı yapı, Kütahya ilinin mimari yapısı hakkında da önemli bilgiler vermektedir. Ayrıca tez çalışmasında, Kossuth Evi'nin yapısal ve kültürel önemi vurgulanarak, yapıyı bulunduğu çevre ve kent içerisinde odak noktası haline getirebilmek amaçlanmakta, yapılabilecek çalışmalara dair öneriler getirilmekte ve çeşitli çözüm arayışları ile yapıyı aktif ve güncel tutabilmek hedeflenmektedir. Anahtar Kelimeler; Geleneksel Konut Mimarisi, Sivil Mimari, 18. yy. Kütahya Evleri, Kossuth Evi, Kütahya
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled“Examination of the 18th Century Traditional Residential Architecture in Kütahya: The Kossuth House Case Study”, 7 residential buildings of 18th century within the borders of the Central District of Kütahya (of which none exists today) and the only residential building that survives to this day, the Kossuth House, are firstly examined by making comparison in terms of spatial use, plan features, façade features and building-environment relationship.between each other. Later, in addition to examinations made on the Kossuth House; studies have been made on the historical and architectural importance of the building, the architectural changes it has undergone from the past to the present, its location in the city, and solutions have been produced for harmonizing the building with the city. As none of the structures examined in this work, except for the Hungarian house, could reach the present day physically, conclusions have been reached in the light of available information, documents, photographs and drawings about these structures. Graphics, tables, diagrams, maps and drawings were frequently used in the study to increase expressive power. In this thesis, which seeks answers to such questions as what are the architectural features of Kütahya 18th century civil architectural structures; To what extent the Hungarian house bears similarities and differences with the civil architectural structures of the period, and the building and its surroundings have been preserved and reached the present day, it has been concluded that the Hungarian house reflects the 18th century Kütahya houses architecturally, the surrounding tissue is not sufficiently protected and the structure remains passive. The building with outer sofa, used as a museum today, gives important information about the architectural structure of Kütahya Province. In addition, the thesis emphasizes the structural and cultural importance of the Hungarian house, aims to make the building a focal point in its environment and city, brings suggestions for possible works and aims to keep the building active and up-to-date with various solutions. Keywords; Traditional Residential Architecture, Civil Architecture, 18th Century Kütahya Houses, Kossuth House, Kütahya