Analysis of school counselors' leadership practicesthrough the lens of distributed leadership
Okul psikolojik danışmanların liderlik uygulamalarının dağıtılmış liderlik çerçevesinden analizi
- Tez No: 751455
- Danışmanlar: PROF. DR. SHARON F. RALLIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Massachusetts Amherst
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Okul danışmanlığı programını standartlara dayalı reformla ilişkilendirebilmek için, The Education Trust's Transforming the School Counseling Initiative ve The American School Counseling Association (ASCA) gibi sivil inisiyatifler, okul psikolojik danışmanlığının anlaşılmasında bir paradigma değişikliği çağrısında bulundu. Okul psikolojik danışmaları, bir hizmet sağlayıcıdan öte, tüm öğrencilerin başarısında kilit rol oynayan bir paydaş olarak tanımlandı. Sonuç olarak, hak savunuculuğu, liderlik, takım çalışması ve işbirliği, hesap verebilirlik, veri kullanımı ve sistemik değişime yapılan vurgu okul psikolojik danışmanlığı literatüründe yerini aldı. Bu çabalar sonucunda yeni bir okul psikolojik danışmanlığı anlayışı ortaya çıktı ve liderliğin psikolojik danışmanların diğer temel rollerinin merkezinde olduğu kabul edildi. Okul psikolojik danışmanlarının liderliği sıcak bir konu olmasına rağmen, okul psikolojik danışmanlarının liderlik uygulamalarını bütüncül olarak inceleyen çalışmalar okul psikolojik danışmanlığı literatüründe bulunmamaktadır. Bu makalenin amacı, okul danışmanlarının sistem çapında iyileştirme için genel okul liderliği uygulamasında nasıl bir rol oynadığını araştırmaktır. Okul psikolojik danışmanlarının liderlik uygulamalarını analiz etmek için analitik bir çerçeve olarak dağıtılmış liderlik çerçevesi seçilmiştir. Bu çalışma, dağıtılmış liderliğin, okul danışmanlarının okul gelişimi konusundaki çabalarını bütünsel olarak anlamak için yararlı bir araç olduğu fikrini savunmaktadır, çünkü bu teorik çerçevede analiz birimi bireysel liderler değil, liderlerin etkileşimleridir. Kısaca, bu çalışmada, liderlik uygulaması, okul liderliğini dağıtılmış bir perspektifinden incelerken temel alınan analiz birimidir. Bu çalışma için seçilen nitel araştırma metodolojisi etnografidir ve bu etnografik çalışma Amerika Birleşik Devletleri Orta Batısında bir lisede yürütülmüştür. Veriler satır satır kodlama tekniği ile analiz edilmiştir. Bulgular, araştırma alanındaki okul psikolojik danışmanlarının önemli sistemsel değişiklikler yaptığını göstermiştir. Bu değişiklikler daha çok psikolojik danışmanların okuldaki liderliğin bir parçası olmaya yönelik kişisel istekliliklerinin bir sonucu olarak meydana gelmiştir. Bununla birlikte, danışmanların liderlik etmeleri için kurumsallaştırılmış fırsatların sınırlı olduğu tespit edilmiştir, bu nedenle birçok değişiklik kendine özgü düzeyde kalmış ve psikolojik danışmanlar, liderlik uygulamasını şekillendirmek için genellikle informal çalışma ilişkileri yürütmüşlerdir. Bu makale, bir okul psikolojik danışmanının sistem genelinde değişim yaratabilmesi için dağıtılmış liderlik ile bütünleşik bir durumda çalışmasına ve okul psikolojik danışmanı lider rollerinin kurumsallaşmasını sağlamaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır. Bu tez çalışmasının bulguları okul müdürleri, okul psikolojik danışmanları ve okul psikolojik danışmanları yetiştiren akademisyenler için bazı çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
To be able to connect the school counseling program to standards-based reform, school counseling initiatives such as The Education Trust‟s Transforming the School Counseling Initiative and The American School Counseling Association (ASCA) have called for a paradigm shift in the understanding of the school counselor‟s role, from a service provider to a key player in the success of all students. Consequently, emphasis on advocacy, leadership, teamwork and collaboration, accountability, use of data and systemic change infuses the school counseling literature. As a result of these efforts, a new understanding of school counseling has emerged and leadership is considered to be at the core of the other essential roles of the counselors. Even though school counselors‟ leadership is a hot topic, studies that holistically examine the leadership practice of school counselors are absent from the school counseling literature. The goal of this paper is to investigate how school counselors play a part in the overall school leadership practice for system-wide improvement. The distributed leadership framework was chosen as an analytical framework to analyze the leadership practices of the school counselors. This paper offers the idea that distributed leadership is a useful tool to understand school counselors‟ effort on school improvement holistically because this framework calls the unit of analysis not with individual leaders, but their interactions. Briefly, in this study leadership practice is the core unit of analysis in trying to understand school leadership from a distributed perspective. The qualitative research methodology chosen for this study is ethnography and this ethnographic study conducted in Mid West in a high school setting. The data were analyzed with the line-by-line coding technique. The findings indicated that he school counselors at the research site made important systemic changes. These changes mostly happened as a result of the counselors‟ personal willingness to be part of the leadership in the school. However, the institutionalized opportunities for counselors to lead were limited therefore many changes stayed at the idiosyncratic level and the counselors often relied on their informal working relationships to shape the leadership practice. This paper concluded that a school counselor needs to work in an integrated situation with distributed leadership to be able to create system-wide change and there is a need to ensure the institutionalization of school counselor leader roles. The findings of this dissertation study provide some implications for school principals, school counselors in practice, and those who educate and train school counselors. Principals can provide some opportunities for counselors to engage in formally-constituted multidisciplinary leadership teams. School counselors can think about ways of being active participant in school leadership and can learn more.