Duygusal zeka ve sporcu performansı ilişkileri
  1. Tez No: 751456
  2. Yazar: CEREN ECE ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın konusu duygusal zekânın atletik performansa etkisi, duygusal zekâya dair olduğu kabul edilen öğelerin, atletik performansta önemli olduğu daha önceki çalışmalarda tespit edilmiş olan etmenler ile ilişkisi bu ilişkilerin hangi duygusal zekâ modelleriyle daha başarılı olarak tespit edilebileceğidir. Araştırma, sporcuların duygusal zekalarının ölçümü ve gelişimi için bir metodoloji oluşturmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda bilimsel literatür incelenmiş, bilimsel literatürdeki bulguların eğitmenler ve antrenörler açısından nasıl sonuçlar doğurduğu irdelenmiştir. Çalışma özbildirime dayalı duygusal zeka modellerinin atletik performans ölçümü için uygun olmadığını göstermiştir. Standart testler yoluyla ölçülen yetenek tabanlı modellerin kısıtlamalarını da ortaya çıkarmış böylece duygusal zeka araştırmalarının gelişimine dair öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the influence of emotional intelligence on athletic performance, the relationship between the elements accepted to be related to emotional intelligence and the factors that have been determined in previous studies to be important in athletic performance, as well as determining which emotional intelligence models are more succesful at revealing these relationships. The research aims to contribute to establishing a methodology for the measurement and development of the emotional intelligence of athletes. For this purpose, the scientific literature was examined, and the implications of the findings in the scientific literature for trainers and coaches were discussed. The study showed that self-report emotional intelligence models are not suitable for measuring athletic performance. It also revealed the limitations of abilitybased models measured through standardized tests, thus offering suggestions for further research in the field of emotional intelligence.