Eskişehir'deki parklarda peyzaj elemanı olarak kullanılan bazı bitki taksonlarının botanik özellikleri
Botanical characteristics of some plant taxa used as landscape elements in parks in Eskişehir
  1. Tez No: 751472
  2. Yazar: GÖKHAN OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Peyzaj Mimarlığı, Biology, Botany, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Süs bitkileri, kesme çiçek, iç mekân süs bitkileri, dış mekân süs bitkileri ve doğal çiçek soğanları olarak dört grupta incelenmektedir. Peyzaj elemanı olarak, kentsel açık ve yeşil alanlarda özellikle dış mekân süs bitkileri kullanılmaktadır. Bu dış mekân süs bitkileri, ağaç ve ağaççıklar, çalılar, sarılıcı ve tırmanıcı bitkiler, yer örtücü bitkiler, mevsimlik çiçekler, soğanlı bitkiler ve çim bitkileri formlarında kullanılmaktadır. Dış mekân bitkileri peyzaj uygulamalarda sadece estetik açıdan değil, bununla beraber sağlık, fonksiyonel ya da başkaca özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Bu aplikasyonlarda peyzaj elemanlarının fonksiyonel ve botanik özelliklerinin bilinmesi, o bölge ve yörenin iklim, toprak yapısı, topoğrafık yapısına göre uygun orjinli bitkiler tercih edilmesi sürdürülebilir çevre açısından önemlidir. Bu çalışma ile Eskişehir bölgesinde peyzaj elemanı olarak bitkilerin botanik özellikleri, hangi amaçlarda kullanıldığı, kullanımdan sonraki durumları uygulamalarla birlikte gözlemlenmesi planlanmıştır. Çalışma ile birlikte kullanılan bitkilerin üretimi gerçekleştirilmiş ve üretim verimlilikleri gözlenmiştir. Bitki türlerinin bölgeye uyum sağlayıp sağlamadıkları, üretim aşamaları, kullanımdaki ve kulanım sonrası sürdürülebilirlikleri ve uygulamalar sırasındaki aksaklıklar belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ornamental plants are examined in four groups as cut flowers, indoor ornamental plants, outdoor ornamental plants and natural flower bulbs. As a landscape element, especially outdoor ornamental plants are used in urban open and green areas. These outdoor ornamental plants are used in the forms of trees and shrubs, shrubs, winding and climbing plants, ground cover plants, seasonal flowers, bulbous plants and grass plants. Outdoor plants are used in landscape applications not only in terms of aesthetics, but also because of their health, functional or other properties. Knowing the functional and botanical characteristics of landscape elements in these applications, choosing suitable plants according to the climate, soil structure and topographic structure of that region and region is important for a sustainable environment. With this study, İn Eskişehir region it is planned to observe the botanical characteristics of the plants as landscape elements, the purposes for which they are used, and the conditions after use, together with the applications.The plants used with the study were produced and their production efficiency was observed. It has been tried to determine whether the plant species adapt to the region, their production stages, whether they can be propagated in use and after use, and the problems during the applications.