Kar payı dağıtım politikasının mikro-makro belirleyicileri: BIST SINAİ endeksi üzerine ekonometrik bir araştırma
Micro-macro determinants of dividend policy: An econometric research on BIST Industry index
- Tez No: 751498
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ESAT TOPALOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Şırnak Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özel sektörde faaliyet gösteren bir işletmenin amacı, varlıklarını korumak ve işletme sahibine kazanç sağlamak için her dönemin sonunda kar elde etmektir. Kâr, şirketlerin dönemsel olarak mali sonuçlarını görmesine, iş ve işlemleri denetlemesine, işletmenin büyüyerek yoluna devam etmesine olanak sağlamaktadır. Ancak kar tek başına, işletmenin hedeflerine ulaşmasında yeterli değildir. Bu noktada önemli olan karın ne şekilde kullanılacağıdır. Kâr payı kavramının önemi bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Kâr payı dağıtım politikası, elde edilen net karın, işletmelere hangi oranda dağıtılacağı ve işletmelerde hangi oranda finansman olarak bırakılacağı kararlarını içermektedir. İşletmelerin performansı ve hedefleri açısından kâr payı dağıtım politikası oldukça önemlidir. Bu sebeple işletmelerin finansman politikasının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu çalışmada, Türkiye'de BIST SINAİ sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde kâr payı dağıtım politikasının mikro-makro belirleyicileri araştırılmıştır. İşletmeler kâr payı dağıtımı ile ilgili kararlarını alırken hangi faktörlere dikkat ettikleri ve bu faktörlerin kâr payı dağıtım politikasını nasıl etkilediğini açıklamak amaçlanmıştır. Bu sebeple bu çalışma BIST SINAİ endeksindeki yer alan 20 şirketin 2011-2020 yılları arasında kâr payı ödemelerine etki eden makro ve mikro değişkenleri belirlemek için panel veri analizi yöntemi ile test edilmiştir. Çalışma sonucunda, işletme büyüklüğü, aktif karlılık, enflasyon, faiz değişkenlerinin işletmelerin nakit kâr payı dağıtım oranlarına etkisi pozitif yönde, finansal kaldıraç, likidite oranı değişkenlerinin ise, etkisi negatif yönde tespit edilmiştir. Döviz kuru ve varlık yapısı değişkenlerinin ise anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of a business operating in the private sector is to generate profits at the end of each period to protect its assets and generate profits for the business owner. Profit allows companies to see their financial results periodically, to control business and transactions, and to continue on its way by growing. However, profit alone is not enough for the business to achieve its goals. At this point, the important thing is how the profit will be used. At this point, the important thing is how the profit will be used. The importance of the profit share concept emerges at this point. The dividend policy includes the decisions at what rate the net profit will be distributed to the businesses and at what rate it will be left as financing in the businesses. The dividend policy is very important in terms of the performance and targets of the enterprises. For this reason, it is an integral part of the financial policy of enterprises. In this study, the micro-macro determinants of the dividend policy in thecompanies operating in the BIST Industry sector in Turkey were investigated. It is aimed to explain which factors businesses pay attention to when making their decisions regarding dividend and how these factors affect dividend policy. For this reason, in this study, it is tested by panel data analysis method to determine the macro and micro variables that affect the dividend payments of 20 companies in the BIST Industry index between the years 2011-2020. As a result of the study, the effect of firm size, return on assets, inflation and interest rates on the cash dividend distribution rates of the enterprises was found to be positive, while the effects of financial leverage and liquidity ratio variables were found to be negative. It was concluded that the exchange rate and asset structure variables did not have a significant effect.