Azerbaycan'da Banka Dışı Kredi Kuruluşlarının (BDKK) hukuki yapısı ve işleyişi
Legal structure and operation of Non-Bank Credit Institutions (NBCI) in Azerbaijan
  1. Tez No: 751502
  2. Yazar: MURAD GADIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİM AZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz dünyasında her sektörde olduğu gibi finans sektöründe de keskin rekabet mevcuttur. Bu rekabet ortamında bankalar, hemen hemen her ülke için açık ara üstün konumdadır. Ancak, bankalarla neredeyse aynı düzeyde hizmet sayısı ve kalitesi sunan kuruluşlar da vardır. Bu kuruluşların tamamı Banka Dışı Finans Kuruluşları (BDFK) olarak isimlendirilir. Bu araştırmada, Azerbaycan'da BDFK'lar içinde önemli yere sahip olan Banka Dışı Kredi Kuruluşlarının (BDKK), Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden olan TOPSIS ve CRITIC yöntemlerinin yardımıyla finansal performans değerlendirilmesi yapılması ve performans sıralaması elde edilmesi amaçlanmıştır. 2016-2020 yıllarını kapsayan analiz aşamasında, Banka Dışı Kredi Kuruluşların 8 adet finansal rasyo'su kullanılmıştır. Analiz sonucunda, 15 adet BDKK içinden en yüksek performansa sahip BDKK'nın“Finca Azerbaycan”A.Ş. olduğu bulunmuştur. Yıl bazında elde edilen ortalama puanlarda ise 2016 yılının en yüksek olduğu kanıtına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, there is fierce competition in the finance sector, as in every sector. And in this competitive environment, banks are in a clear superior position for almost every country. However, there are also organizations that offer almost the same number and quality of services as banks. All of these institutions are called Non-Bank Financial Institutions (NBFI). In this research, it is aimed to evaluate financial performance and obtain performance ranking with the help of TOPSIS and CRITIC methods, which are Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods for Non-Bank Credit Institutions (NBCI), which have an important place among NBFIs in Azerbaijan. In the analysis phase covering the years 2016-2020, 8 financial ratios of Non-Bank Credit Institutions were used. As a result of the analysis, the“Finca Azerbaijan”was found to be, which has the highest performance among 15 NBFI's. It has been proved that the average scores obtained on a yearly basis are the highest in 2016.