Çanakkale Bölgesinde dalış sektöründe çalışanların iş güvenliği kültür seviyelerinin belirlenmesi
Determination of occupational safety culture levels of diving industry employees in Çanakkale region
  1. Tez No: 751501
  2. Yazar: SEROL TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALKAN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sualtı dünyasının gizemleri, tarih boyunca insanlarda meraklandırmıştır. İlk başlarda sadece nefes tutarak yapılan kısıtlı dalışlar ile yiyecek ve süs eşyaları çıkarılmaya çalışılmış, ancak zaman içerisindeki gelişmeler ile çeşitli dalış yöntemleri geliştirilmiştir. Dalgıçlık günümüzde isteyen herkesin yapabileceği sportif bir etkinlik haline gelmiştir. Ancak sualtı dünyasına uygun olmayan vücudumuzu geçici bir süreliğine uyumlu hale getirebilmek için birtakım alet ve malzemeleri kullanmamız gerekmektedir. Her ne kadar bu alet ve malzemeler, bizim bir süreliğine sualtında kalmamızı sağlasa da, buradaki riskleri tamamen yok etmemektedir. Dalış emniyeti için belirlenmiş kurallara uyulmaması durumunda bazı hastalıklar veya ölümcül kazalar meydana gelebilmektedir. Ülkemizin en uzun ikinci sahil şeridine sahip olan Çanakkale ilinde sportif dalış, araştırma dalışı, eğitim dalışı, yüzeyden hava beslemeli dalış, serbest dalış vb. birçok farklı dalış faaliyeti yapılmaktadır. Bu çalışmada, Çanakkale ilindeki dalış eğitmenleri ve dalıcılar ile bünyesinde dalış ekipleri bulunan kamu kuruluşlarının dalgıçlarına, içerisinde dalış sektöründeki iş güvenliği kültür seviyesinin belirlenmesine yönelik soruların olduğu bir anket yöneltilmiştir. Cevaplar incelendiğinde, eğitmenlerin büyük çoğunluğunun dalış güvenliğine yönelik kurallara ve dalış limitlerine uydukları, güvenlik kültürünün oluşmuş olduğu ancak daha iyi seviyelere gelmesi için hâlâ geliştirilmesi gereken noktalar olduğu görülmüştür. Dalıcıların anketleri incelendiğinde ise iş güvenliği kültür seviyelerinin iyi sayılabilecek bir seviyede olduğu ancak eğitmenler kadar iyi seviyede olmadığı, onlarda da geliştirilmesi gereken noktalar olduğu düşünülmektedir. Çanakkale'de, bilinen herhangi bir ciddi dalış kazasının olmaması da bu gözlemleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The mysteries of the underwater world have intrigued people throughout history. At first, food and ornaments were tried to be removed with limited diving made only by holding the breath, but with the developments in time, various diving methods were developed. Today, diving has become a sportive activity that anyone can do. However, we need to use some tools and materials in order to temporarily adapt our body, which is not suitable for the underwater world. Although these tools and materials allow us to stay underwater for a while, they do not completely eliminate the risks here. If the rules for diving safety are not followed, some diseases or fatal accidents may occur. In Çanakkale, which has the second longest coastline of our country, many different diving activities such as sportive diving, research diving, training diving, surface-fed diving, free diving, etc. are carried out. In this study, a questionnaire including questions about determining the occupational safety culture level in the diving sector was directed to the diving instructors and divers in Çanakkale and to the divers of public institutions that have diving teams. When the answers are examined, it is seen that the majority of the instructors comply with the rules and diving limits regarding diving safety, that the safety culture has been formed, but there are still points that need to be improved in order to improve. When the surveys of the divers are examined, it is thought that the occupational safety culture level is at a good level, but not as good as the instructors, and there are points that need to be improved on them as well. The absence of any known serious diving accidents in Çanakkale also supports these observations.