Pandemi döneminde oluşan depresif bozukluklarda ev içi kalistenik egzersizlerin etkisinin incelenmesi
The effect of calisthenic exercises on depressive disorders during the pandemic period
  1. Tez No: 751504
  2. Yazar: GÜRKAN SIRBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, pandemi döneminde kapanmayla birlikte evde kalmaya bağlı olarak oluşan depresif bozukluklarda ev içi kalistenik (vücut ağırlığı ile yapılan) egzersizlerin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Covid-19 pandemi döneminde belirli süreler ile evinde kalıp dışarıya çıkmayan bireyler ile birlikte çevrimiçi (online) olarak kalistenik egzersiz uygulamaları yapılmıştır. Bu araştırmanın gerçekleşmesi için gerekli izinler alınarak, katılımcılara Türkiye genelinde dijital ortamda araştırmanın verilerini elde etmek için Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi için rastgele yöntemi kullanılarak seçilen toplam 167 bireye sekiz hafta süreyle haftada 3 gün olmak üzere günde 30-45 dakika ev içerisinde kalistenik egzersizler uygulanmıştır. Verilerin analizi spss 25.0 paket programı kullanılmıştır. Ölçümler arası farkın belirlenmesinde bağımlı gruplar t-testi, depresyon puanlarının cinsiyet, yaş ve Beden Kütle İndeksi (BKİ) durumuna göre karşılaştırılmasında ise bağımsız gruplarda t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of indoor calisthenic exercises (done with body weight) on the prevention of depressive disorders due to staying at home during the pandemic period. For this purpose, during the Covid-19 pandemic period, online calisthenic exercises were carried out with individuals who stayed at home for certain periods and did not go out. The Beck Depression Inventory (BDI), was applied to the participants after obtaining the necessary permissions for the implementation of this study. A total of 167 individuals selected using the random sampling method for the sample of the study participated. After the survey, calisthenic exercises were applied at home for 30-45 minutes a day, 3 days a week, for eight weeks. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data.