Sıçanlarda alüminyum klorür ve D-galaktoz ile indüklenmiş Alzheimer hastalığında Myrtus communis ekstresinin koruyucu ve tedavi edici etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the protective and therapeutic efficacy of Myrtus communis extract in aluminum chloride and D-galactose induced Alzheimer's disease in rats
  1. Tez No: 751505
  2. Yazar: KÜBRA YALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç : Bu çalışmada Myrtus communis subsp. communis etanol ekstresinin (MC) sıçanlarda alüminyum klorür (AlCl3 ) ve D-galaktoz (D-gal) ile indüklenen Alzheimer hastalığı modelinde olası koruyucu ve tedavi edici etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem : Wistar sıçanlar, 90 gün boyunca AlCl3 (40 mg/kg/gün i.g) ve D-gal (60 mg/kg/gün i.p) maruz bırakıldı. AlCl3 ve D-gal ile birlikte MC (100 mg/kg i.g) 90 gün koruyucu tedavi olarak ve 60. Günden itibaren 30 gün süreyle MC (100 ve 200 mg/kg i.g) tedavi edici olarak verildi. Pozitif kontrol olarak donepezil (3 mg/kg/gün i.p) kullanıldı. Öğrenme ve hafıza fonksiyonları, Yeni Obje Tanıma testi ve Morris'in Su Tankı testi ile değerlendirildi. Hipokampus dokularında amiloid beta (Aβ) ve neprilisin düzeyleri, asetilkolinesteraz (AChE) aktiviteleri, 8-hidroksi-2-deoksiguanozin (8-OhdG), Na+ -K+ ATPaz ve superoksit dismutaz (SOD) düzeyleri incelendi. Bulgular : D- gal ve AlCl3 uygulanan sıçanlarda, Yeni Obje Tanıma testi ve Morris'in Su Tankı test sonuçlarındaki düşüşe paralel olarak AChE aktivitesi, Aβ ve 8-OhdG seviyelerinin arttığı ve neprilisin, Na+ -K+ ATPaz ve SOD seviyeleri azaldığı görüldü. Öte yandan, MC uygulaması davranış bozukluklarını tersine çevirdi ve öğrenme ve hafızayı önemli ölçüde geliştirdi. Ek olarak, MC uygulaması, Aβ ve 8-OhdG düzeylerini ve AChE aktivitesini azaltırken, neprilisin, Na+ -K+ ATPaz ve SOD düzeylerini artırdı. Sonuç : Sonuçlarımız, MC'nin antikolinesteraz ve antioksidan özellikleri ile bilişsel ve nöronal fonksiyonlar üzerinde faydalı etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to investigate the possible protective and therapeutic effects of Myrtus communis subsp. communis ethanol extract (MC) in aluminum chloride (AlCl3 ) and D-galactose (D-gal) induced Alzheimer's disease model in rats. Material and methods: Wistar rats were exposed to AlCl3 (40 mg/kg/day i.g) and D-gal (60 mg/kg/day i.p) for 90 days. Concomitantly with AlCl3 and D-gal, MC (100 mg/kg i.g) was given as a protective treatment for 90 days and, starting from the 60th day, MC (100 and 200 mg/kg i.g) was administered for 30 days as a therapeutic. Donepezil (3 mg/kg/day i.p) was used as a positive control. Learning and memory functions were evaluated by the Novel Object Recognition Test (NORT) and Morris Water Maze (MWM). Amyloid beta (Aβ) and neprilysin levels, acetylcholinesterase (AChE) activities, 8-hydroxy-2-deoxyguanosine (8-OHdG), Na+ - K+ ATPase and superoxide dismutase (SOD) levels were examined in hippocampal tissues. Results: D-gal and AlCl3 exposed rats showed increased Aβ and 8-OHdG levels, AChE activity and decreased neprilysin, Na+ -K+ ATPase and SOD levels in parallel with a decrease in NORT and MWM test scores. In contrast, MC administration reversed the behavioral impairments and significantly improved learning and memory. In addition, administration of MC decreased Aβ and 8-OHdG levels and AChE activity while increased neprilysin levels, Na+ -K+ ATPase and SOD levels. Conclusion: Our results show that MC has beneficial effects on cognitive and neuronal functions through its anticholinesterase and antioxidant properties.