COVİD-19 pandemisinin psikolojik etkileri ve koruyucu davranışların değerlendirilmesi
Psychological effects of COVİD-19 pandemic and evaluation of protective behaviors
- Tez No: 662694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT GÜCÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: COVİD-19 pandemisi döneminde hastalıktan etkilenme durumuna göre kişilerin psikolojik olarak ne ölçüde etkilendiği ve hastalık kontrolü için alınabilecek önlemlere uyum davranışlarını değerlendirilmekti. Çalışmamız için oluşturduğumuz gruplar COVİD-19 hastalarından oluşan vaka grubu ve hastalığı daha önce hiç geçirmemiş olanlardan oluşan kontrol grubuydu. Çalışmada her iki grup arasında davranışsal ve psikolojik etki farklarını araştırırken COVİD-19 geçirenlerde bir epidemiyoloji ve semptom taraması da yapmayı amaçladık. Yöntem: Vaka grubu 200, kontrol grubu 202 katılımcıdan oluşmaktaydı. Daha önce bilinen psikiyatrik hastalık varlığı ve sağlık çalışanı olma durumu dışlanma kriterleri arasında yer aldı. Her iki gruba demografik bilgeiler, hastalık bulaşma algısı, enfeksiyon kontrol önlemlerine uyum bilgileri, hastalık kontrol algısı ve vaka grubuna ayrı semptom sorularından oluşan araştırmacı tarafından hazırlanan anket soruları ve YAB-7 ile HSA-9 ölçeklerini içeren veri toplama formu doldurtuldu. Bulgular: Vaka grubu katılımcılarının 99'u erkek (%49,5), 101'i kadındı (%50,5). Kontrol grubu katılımcılarının 100'ü erkek (%49,5), 102'si kadındı (50,5) Vaka grubunun yaş ortalaması 36,6±10,9 yıl iken kontrol grubunun yaş ortalaması 35,3±12,6 yıl idi. Vaka grubu katılımcılarının YAB-7 ortalama toplam puanı 3,97±4,22, HSA-9 ortalama toplam puanı 6,15±4,92 iken kontrol grubu katılımcılarının YAB-7 ortalama toplam puanı 3,81±4,46, HSA-9 ortalama toplam puanı 4,98±4,47 olarak saptandı. İki grup arasında YAB-7 ortalama toplam puanı arasında fark saptanmazken HSA-9 ortalama toplam puanı vaka grubunda daha fazlaydı (p=0,012). Vaka grubunda depresif belirti sıklığı %55, kontrol grubunda %46,5 ve vaka grubunda anksiyete belirtileri sıklığı %34, kontrol grubunda %32,2 idi ve tüm grupların anksiyete ve depresif belirti sıklığı pandemi öncesi döneme göre yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objectives: During the COVID-19 pandemic period, it was to evaluate the psychological effects of the people according to the state of being affected by the disease and their compliance with the measures that can be taken for disease control. The groups we formed for our study were the case group consisting of COVID-19 patients and the control group consisting of those who had never had the disease before. In the study, while investigating the differences in behavioral and psychological effects between both groups, we aimed to perform an epidemiology and symptom screening in COVID-19 patients. Methods: The case group consisted of 200 participants and the control group consisted of 202 participants. The presence of a previously known psychiatric illness and being a health worker were among the exclusion criteria. Both groups filled out the questionnaire questions prepared by the researcher consisting of demographic information, perception of disease transmission, compliance with infection control measures, disease control perception and separate symptom questions for the case group and a data collection form including GAD-7 and PHQ-9 scales. Results: 99 of the case group participants were male (49.5%) and 101 were female (50.5%). 100 of the control group participants were male (49.5%), 102 were female (50.5) The mean age of the case group was 36.6 ± 10.9 years, while the mean age of the control group was 35.3 ± 12.6 years. GAD-7 mean total score of the case group participants was 3.97 ± 4.22, PHQ-9 mean total score was 6.15 ± 4.92, while the mean total score of GAD-7 of the control group participants was 3.81 ± 4.46, PHQ-9 The mean total score was 4.98 ± 4.47. While there was no difference in the GAD-7 total score between the two groups, the PHQ-9 total score was higher in the case group (p = 0.012). The frequency of depressive symptoms was 55% in the case group, 46.5% in the control group, and 34% in the case group, and 32.2% in the control group, and the frequency of anxiety and depressive symptoms was higher in all groups compared to the pre-pandemic period.