Real-tıme PCR kullanılarak iki amfibi patojeninin (Batrachochytrium dendrobatidis ve ranavirus) araştırılması
Investigation of to amphibian pathogens using real-time PCR
  1. Tez No: 751509
  2. Yazar: HACER ÖZUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CENGİZ ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yaşamakta olan amfibi türleri üzerinde IUCN (İnternational Union for Conservation of Nature) kriterleri doğrultusunda Nesli Tükenmekte Olan Türler kategorisinde Red Listte endemik olan Tavass Kurbağasının( Rana tavasensis ) azaldığı bilşinmekte, bireyleri üzerinde Real time PCR tekniği kullanılarak ölümcül hastalıklarla ilişkili olduğu bilinen amfibi patojenleri Batrachochytrium dendrobatidis ve poikilotherm hayvanlara rahatlıkla bulaşabilmekte olan Ranavirus [ Frog virus (FV-3) ] genom equivalentlerine ait primerler yardımıyla varlık veya yokluğu üzerinde inceleme yapılmıştır. Araştırma sonucu olarak amfibi türleri üzerinde yok oluşlardan sorumlu olarak kabul edilen iki önemli patojen; Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) fungusu ve Ranavirus (Irıdoviridae)'ün ülkemiz de endemik tür, Tavas Kurbağası ( Rana tavasensis ) bireylerinde tespit edilmiştir. Ülkemizin biyoçeşitliliğin de önemli yeri olan kuyruksuz türlerin nesillerinin azaldığını ve tükenme tehlikesinde oldukları ortaya konulmuştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the endemic derivatives Frog (Rana panasisis), which is in the Red List of the IUCN (National Union for Conservation of Nature) on the things that are living in Turkey and it is under construction, on what has actually been done - over time. related amphibian tracers Batrachochytrium Batrachochytrium (Frog virus) [Frog virus [Frog virus] images showing absence on or on primers of their equivalents on the genome. Two main pathogens considered responsible for extinction on amphibians as a research process; Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) fungus and endemic species of Ranavirus (Iridoviridae), Pan-Frog (Rana Tavasensis) were detected. It reveals itself to be unable to meet a high level of biodiversity.