Öğretmenlerin öz değerlendirme çalışmalarına ilişkin algıları: Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri örneği
Teacher's perceptions regarding the self-assessment studies: The sample of Vocational and Technical Anatolian High Schools
  1. Tez No: 751508
  2. Yazar: DİLEM DAL TATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL YAŞLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyen ve bir düzen çerçevesinde yeterliliklerini kontrol edip, dönüt verebilen bir yapıya dahil olmaları gerekmektedir. Bu yapı, dolaylı yoldan öğrencilerin kazanımlarını arttırarak öğrenme ortamlarını çeşitlendirebilecekleri öğretmen öz değerlendirmesidir. Bu araştırmanın amacı İstanbul ili Üsküdar ilçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde çalışan öğretmenlerin öz değerlendirme çalışmalarına ilişkin algılarını incelemektir. Böylece araştırma, öğretmen öz değerlendirmesinin Üsküdar ilçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki öğretmen algılarının önemine vurgu yaparak araştırmacılara, eğitimcilere ve eğitim yöneticilerine daha önce araştırılmamış olması sebebiyle literatürdeki açığı da kapatarak yol gösterici nitelikte olacaktır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Nitel yöntemlerden bireysel görüşme tekniği, nicel yöntemde ise tanımlayıcı istatistiklere başvurularak inceleme yapılmıştır. Araştırmaya katılacak öğretmenleri belirlemek için Öğretmen Ön Görüşme Formu uygulanmıştır. Araştırma grubunu İstanbul ili Üsküdar ilçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev yapan 12 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış, görüşmeler yüz yüze ve Araştırma Soruları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmeden hemen önce katılımcılara öz değerlendirme süreçlerini hatırlatmak adına Öz Değerlendirme Örnek Belgeleri gösterilmiştir. Görüşmeler Nvivo 10 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular öğretmenlerin; öz değerlendirmeyi faydalı buldukları, alanlarıyla ilgili eylem planı ve kanıt örnekleri içeren kılavuz istedikleri, kanıt hazırlamanın daha esnek ve daha az evrağa dayalı olmasını, Öz Değerlendirme Portal'ındaki soruların alanlarıyla ilgili ve dönüt dilinin daha anlaşılır olması gerektiğini, zümrenin eşit sorumluluk alması gerektiğini, faaliyetlerin derse ve öğrencilere olumlu yansıdığını, öz değerlendirmenin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağladığını düşündükleri görülmektedir. Öğretmenlere uygulanacak bir anketle öz değerlendirme faaliyetlerinde değişiklikler yapılması, her alana özgü örneklerinin bulunduğu kılavuzların oluşturulması ve Web 2.0 araçlarının kanıtlarda kullanılabilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is necessary for teachers to be included in a structure that supports their professional development and controls their competencies, can give feedback within the framework of an order. This structure is teacher self-evaluation, in which students can indirectly diversify their learning environments by increasing their achievements. The aim of this research is to examine the perceptions of teachers working in Vocational and Technical Anatolian High Schools in Üsküdar, Istanbul, regarding self-evaluation studies. In this way, by emphasizing the importance of teacher self-evaluation and perceptions of teachers in Vocational and Technical Anatolian High Schools in Üsküdar, the research will guide researchers, educators and education administrators by closing the gap in the literature since it has not been researched before. Mixed method was used in the research. Among the qualitative methods, the individual interview technique was examined while in the quantitative method, descriptive statistics was used. Teacher Pre-Interview Form was applied to determine the teachers who will participate in the research. The research group consisted of 12 teachers working in Vocational and Technical Anatolian High Schools in Üsküdar district of Istanbul. Semi-structured interview technique was used in the research, interviews were conducted face to face and through Research Questions. Just before the interview, Self-Assessment Sample Papers were shown to the participants to remind them of the self-evaluation processes. The interviews were analyzed using the Nvivo 10 program. The findings obtained in the research show that teachers find self-assessment useful, that they want a guide with an action plan and evidence examples related to their fields, that the preparation of evidence should be more flexible and less document-based, that the language of the questions in the Self-Assessment Portal should be more understandable and that the language of feedback should be more understandable, that the group should take equal responsibility; that they think that the activities reflect positively on the lesson and students and that self-evaluation contributes to their professional and personal development. It is recommended to make changes in self-evaluation activities with a questionnaire to be applied to teachers, to create guides with examples specific to each field, and to use Web 2.0 tools in evidence.