Farklı yöntemler ile üretilmiş geçici restorasyonlarda: dijital olarak; uyum, doğruluk, kararlılık ve okluzal aşınmanın değerlendirilmesi: İn-vitro çalışma
In temporary restorations made with different methods: digitally; evaluation of fit, accuracy, stability and occlusal wear: İN-vitro study
  1. Tez No: 751510
  2. Yazar: SUAT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ESAD GÜVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; konvansiyonel ve dijital yöntemlerle üreteceğimiz geçici restorasyonların marjinal ve internal uyumlarının karşılaştırılması, restorasyonların doğruluğunun ve kararlılığının kıyaslanması, ayrıca okluzal aşınma miktarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Konvansiyonel yöntem, eksiltmeli yöntem, okluzal üretim açısına sahip iki farklı markanın likidi ile eklemeli yöntem, diyagonal üretim acısana sahip iki farklı markanın likidi ile eklemi yöntem olmak üzere 6 grupta toplam 48 adet geçici kuron üretilmiştir. Marjinal ve internal aralık ölçümleri; silikon replika tekniği kullanılarak elde edilen örneklerin, stereomikroskopta (SV-PT Zoom Stereo Microscope, Japonya) x40 büyütme altında alınan görüntülerinin Adobe Photoshop CS6 (Adobe Inc. ABD) yazılımına aktarılması sonrası, bukko-palatinal kesitte toplamda 7 noktadan yapılmıştır. Kuronların iç ve okluzal yüzey üretim hassasiyetinin değerlendirilmesi için; ilk olarak üretilen kuronlar masaüstü bir tarayıcıda (AutoScan Sparkle Jewelry Scanner, Shining 3D, Çin) taranmış, ardından Medit compare yazılımında (Medit, Seul, Kore) tasarlanan ana model ile üst üste hizalamaları yapılarak RMS değerleri elde edilmiştir. Okluzal aşınmanın değerlendirilmesi; çiğneme simülatörü (Analitik Medikal, Gaziantep, Türkiye) ile yaşlandırma işlemi öncesinde ve sonrasında taranan kuronların hacimleri arasındaki farkların Pointshape yazılımı (PointShape 3D Software, Kore) kulanılarak hesaplanması ile yapılmıştır. İstatistiksel analiz için; tek yönlü varyans analiz testi (ANOVA), Post Hoc değerlendirmelerde ise Tukey HSD testi (çoklu karşılaştırma testi) kullanılmıştır. Bulgular: İnternal aralık ölçüm sonuçlarına göre; Grup CC (CAD/CAM) diğer tüm gruplardan anlamlı derecede daha düşük internal aralık değerleri sergilemiştir. Grup CM (konvansiyonel yöntem) ise diğer gruplardan anlamlı derecede yüksek internal aralık değerleri sergilemiştir. 3B baskı yöntemi ile üretilen OTO (Optiprint temp okluzal), OTD (Optiprint temp diyagonal), AO (Asiga okluzal), AD (Asiga diyagonal) grupları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir. Marjinal aralık bulgularına göre ise Grup CC, tüm gruplardan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük marjinal aralık değerleri sergilemiştir. Grup CM anlamlı derecede en yüksek marjinal aralık değerlerini sergilemiştir. Diğer OTO, OTD, AO, AD grupları ise birbirine benzer marjinal aralık değerleri sergilemiştir. İç yüzey RMS değerlerine göre; Grup CC diğer tüm gruplardan anlamlı derecede düşük RMS değerleri sergilemiş, Grup CM diğer tüm gruplardan anlamlı derecede daha yüksek iç yüzey RMS değerleri göstermiştir. Okluzal üretim açısı ile üretilen Grup OTO ve Grup AO, diyagonal üretim açısı ile üretilmiş Grup OTD ve Grup AD'den daha düşük iç yüzey RMS değerleri göstermişlerdir. Okluzal yüzey RMS değerlerine göre; Grup CC diğer tüm gruplardan anlamlı derecede düşük okluzal RMS değerleri sergilemiş, Grup CM diğer tüm gruplardan anlamlı derecede daha yüksek okluzal yüzey RMS değerleri göstermiştir. Okluzal üretim açısı ile üretilen Grup OTO ve Grup AO diyagonal üretim açısı ile üretilmiş Grup OTD ve Grup AD'den daha düşük okluzal yüzey RMS değerleri göstermişlerdir. Grupların yüzey aşınması sonuçları en düşükten en yükseğe sırasıyla Grup CC, Grup CM, Grup AO, Grup OTO, Grup AD, Grup OTD şeklindedir. Grup CC, Grup CM ve Grup 3B baskı yöntemi iler üretilen gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Grup AO, Grup OTO, Grup AD, Grup OTD arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç: Bulgulara göre konvansiyonel ve dijital yöntemler ile üretilen geçici restorasyonların marjinal ve internal uyumları yeterli bulunmuştur. İç ve okluzal uyum değerlendirilmesinde Grup CC en iyi sonuçları gösterirken Grup CM en kötü sonuçları göstermiştir. Okluzal yüzey aşınma miktarı ölçümlerinde en az aşınma Grup CC, en fazla aşınma ise 3B baskı yöntemi ile üretilen gruplarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the internal and marginal adaptation, accuracy, presicion and occlusal wear of conventional and digitally prepared temporary restorations. Materıal and Methods: A total of 48 temporary crowns were produced within 6 groups: subtractive method, conventional method, additive method using 2 unique liquids with an occlusal build angle, and another additive method group using 2 unique liquids with a diagonal build angle. Marginal and internal gap measurements were made using 7 points within the bucco-palatal area of the samples which were obtained using the silicone replica technique, observed under a stereomicroscope (SV-PT Zoom Stereo Microscope, Japan) using 40x magnification and transferred to Adobe Photoshop CS6 (Adobe Inc. USA) software. Internal and occlusal surface manufacturing accuracy of the crowns were evaluated using a desktop scanner (AutoScan Sparkle Jewelry Scanner, Shining 3D, China), and the RMS values were obtained by aligning the scans with the main model designed in Medit Compare software (Medit, Seoul, Korea). Occlusal wear was evaluated by comparing the difference between the volumes of the crowns scanned before and after aging with a chewing simulator (Analytik Medikal, Gaziantep, Turkey) and calculated using Pointshape software (PointShape 3D Software, Korea). One-way analysis of variance (ANOVA) for statistical analysis; Tukey HSD test (multiple comparison test) was used in Post Hoc evaluations.