Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının mesleki inançlarının incelenmesi: Şırnak Üniversitesi örneği
Evaluation of preservice physical education and sports teachers' beliefs about their profession: Sample of Şirnak University
- Tez No: 751523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Şırnak Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim görmekte olan Beden Eğitimi ve Spor öğretmeni adaylarının Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği mesleğine yönelik inançlarının incelenmesidir. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli Etik Kurulu İzni Hitit Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulundan yazılı olarak alınmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan öğrencilere bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatılmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiş olup elde edilen veriler Fan, Keating, Liu, Zhou, Shangguan ve Knipe (2018) tarafından oluşturulan; Doğru, Kamuk ve Yılmaz (2019) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Beden Eğitimi ve Spor öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine dair inançlarını ölçmeye yönelik olarak geliştirilmiş olan“Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Mesleğine Yönelik İnanç Ölçeği”ve kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Ölçek 7'li likert tipindedir. 'Meslek Aşkı' ile 'Beden Eğitimi ve Sporun Değeri' şeklinde iki alt boyuttan ve on iki maddeden oluşmaktadır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılında Şırnak Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören 130 (41 kadın ve 89 erkek) öğrenci katılmıştır. Sonuç olarak, Beden Eğitimi ve Spor öğretmeni adaylarının mesleki inançları ile sınıf düzeyi, akademik başarı, en uzun süre yaşanılan yerleşim birimi, ailenin ortalama gelir düzeyi, anne eğitim düzeyi, anne ve babanın çalışma durumu, lisanslı sporcu olma durumu ve yapılan spor dalı sınıfı değişkenleri arasında anlamlı fark yoktur fakat Beden Eğitimi ve Spor öğretmeni adaylarının mesleki inançları ile cinsiyet (beden eğitimi ve sporun değeri boyutunda) ve baba eğitim durumu (meslek aşkı boyutunda) arasında anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the beliefs of physical education and sports teacher candidates studying at Şırnak University, School of Physical Education and Sports, towards the profession of physical education and sports teacher. Ethics Committee Permission required for conducting the study was obtained in writing from Hitit University Non-Interventional Research Ethics Committee. An informed consent form was signed by the students who voluntarily participated in the study. SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis of the obtained data. The research was carried out in the relational screening model and the data obtained were created by Fan, Keating, Liu, Zhou, Shangguan and Knipe (2018; Doğru, Kamuk and Yılmaz (2019) adapted the Turkish version of the“Belief Scale for the Profession of Physical Education and Sports Teaching”, which was developed to measure the beliefs of Physical Education and Sports teacher candidates about the teaching profession, and collected with a personal information form. The scale is 7-point Likert type. It consists of two sub-dimensions, 'sense of calling' and 'value of physical education and sport', and twelve items. 130 (41 female and 89 male) students studying in the Department of Physical Education and Sports Teaching at Şırnak University School of Physical Education and Sports in the 2021-2022 academic year participated in the research. As a result, the professional beliefs of physical education and sports teacher candidates and the variables of class level, academic achievement, residence unit where they lived for the longest time, average income level of the family, education level of the mother, working status of the mother and father, being a licensed athlete and the class of sports branch. However, it was concluded that there was a significant difference between the professional beliefs of physical education and sports teacher candidates, gender (in the dimension of the value of physical education and sports) and the educational status of the father (in the dimension of sense of calling the profession).