Antenatal dönemde enoksaparin kullanılan gebeliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of pregnancies using enoxaparin in the antenatal period
  1. Tez No: 751562
  2. Yazar: NAZLI SARIKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZAR FÜSUN VAROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızın amacı antenatal dönemde yüksek riskli gebeliklerde antikoagülan amaçlı enoksaparin kullanımı ve sonuçlarını değerlendirmekti. Ocak 2015 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda doğumu gerçekleştirilen 375 gebe dahil edilmiştir. Çalışma grubu enoksaparin kullanan 102 gebeden oluşuyordu. Bu grupta fetal büyüme kısıtlılığı, preeklampsi, trombofili, tekrarlayan gebelik kayıpları, sistemik lupus eritematozus, antifosfolipit antikor sendromu, obezite, gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon, kronik hipertansiyon, in vitro fertilizasyon ile oluşan gebelik ve viabilite haftasında gerçekleşen intrauterin fetal ölüm öyküsü olan gebeler mevcuttu. Bu gebeliklere uygun 3 farklı kontrol grubu oluşturuldu: fetal büyüme kısıtlaması olup enoksaparin kullanmayanlar (E-FBK grubu) (Grup 4), preeklampsi olup enoksaparin kullanmayanlar (E- PE grubu) (Grup 5) ve sağlıklı grup (SG) (Grup 6). Karşılaştırmalar, çalışma grubundaki fetal büyüme kısıtlılığı olan gebeler ile kontrol grubundaki fetal büyüme kısıtlılığı olanlar arasında; çalışma grubundaki preeklampsi ile kontrol grubundaki preeklampsi arasında; çalışma grubundaki fetal büyüme kısıtlılığı ve preeklampsi dışındaki gebelerle (E+DİĞER) (Grup 1) sağlıklı gebeler (Grup 6) arasında yapıldı. Çalışmada sonuç olarak hem enoksaparin kullanan ve kullanmayan fetal büyüme kısıtlılığı olan grup arasında hem de enoksaparin kullanan ve kullanmayan preeklampsili gebelerin karşılaştırmasında son adet tarihi ve ultrasonorafiye göre doğum haftaları, bebek doğum ağırlıkları, 1. ve 5. dakika Apgar skorları ve doğum şekilleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the use of enoxaparin for anticoagulant purposes and its results in high-risk pregnancies in the antenatal period. January 2015 and December 2019, 375 pregnant women who were gave birth in the Department of Obstetrics and Gynecology of Trakya University Health Research and Application Center were included. The study group consisted of 102 pregnant women using enoxaparin. In this group, pregnant women with a history of fetal growth restriction, preeclampsia, thrombophilia, recurrent pregnancy losses, sistemic lupus erithematozus, antiphospholipid antibody syndrome, obesity, gestational diabetes, gestational hypertension, chronic hypertension, in vitro fertilisation pregnancy and intrauterine fetal demise during viability week were present. 3 different control groups were created suitable for these pregnancies: fetal growth restriction and non-enoxaparin-using (E-FGR) (Group 4), preeclampsia and non-enoxaparin-using (Group 5) and healthy pregnancy group (Group 6). Comparisons between the fetal growth restriction in the study group and the fetal growth restriction in the control group; between preeclampsia in the study group and preeclampsia in the control group; the study was conducted between pregnant women in the study group except for fetal growth restriction and preeclampsia (Group 1), and healthy pregnant women. In the study, both between the using enoxaparin fetal growth restriction and fetal growth restriction groups non-enoxaparin-using and in the comparison between pregnant women with preeclampsia using enoxaparin and not using enoxaparin, birth weeks according to first day of last period and ultrasonography, baby birth weights, 1. and 5. Minute Apgar scors between, there was no statistically significant difference.