Serbest DNA (cfDNA) düzeyi yüksek çıkan hastalar ile normal çıkan hastaların obstetrik öykü, demografik veriler, prenatal testler ve doğum sonuçları açısından karşılaştırılması
The comparison of obstetric stories, demographic data, prenatal tests, and birth results of cell free dna (cfDNA) levels normal with high levels
- Tez No: 503830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmanın amacı gebelikleri sırasında yapılan tarama testlerinde risk çıkması sonucu ileri bir tetkik olan invazif olmayan prenatal test (NIPT) için alınan kanda serbest DNA (cfDNA) miktarı yüksek çıkan hastalar ile normal çıkan hastaların obstetrik öykü, demografik veriler, prenatal testler ve doğum sonuçları açısından karşılaştırılmasıdır. MATERYAL METOD: Bu çalışma 10-30. gebelik haftası arasında gestasyonel yaşı olan, cfDNA taraması yapılan tekil gebeliklere yönelik retrospektif bilimsel bir çalışmadır. Antenatal dönemde yapılan tarama testlerinde trizomi riski ve anomali taramasında minör bulgular saptanan gebelere NIPT yapıldı.Yüksek cfDNA miktarı olan (çalışma grubu) 82 hasta, normal sınırlardaki cfDNA miktarı olan (kontrol grubu) 88 hasta olmak üzere toplamda 170 hasta çalışmaya alındı. BULGULAR: cfDNA varlığının sürekli veriler üzerindeki ortalamaları ve saçılımları incelendiğinde her iki grup karşılaştırıldığında hasta paritesi, PAPP-A değeri, serbest Beta Hcg düzeltilmiş MOM değeri ve bebeklerin cinsiyeti istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. SONUÇ :Bu çalışmada cfDNA miktarı yüksek olan çalışma grubu ile normal olan kontrol grubu karşılaştırıldığında enoksaparin kullanımının istatistiksel olmasa da yüksek cfDNA miktarı ile ilişkili, erkek cinsiyetin kız cinsiyete göre 2 kat daha fazla normal sonuç elde etmede anlamlı, PAPP-A sonucunun yüksek çıkması, hastanın paritesinin düşük olması ve serbest Beta HCG düzeltilmiş MOM değerinin yüksek çıkması yüksek cfDNA miktarıyla uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE In our study, we aimed to investigate that compare in terms of prenatal tests, obstetrics histories, demographic datas and birth results with high and normal levels of cell free DNA (cfDNA) taken for non- invasive prenatal test in patients who have high risk of screening test. MATERIAL - METHOD This study is retrospective scientific study that for singular pregnancies who in 10-30. gestational ages and cfDNA screening tested. NIPT was performed to pregnant who get minor findings in trizomy risk and anomaly screening in antenatal period. 170 patients was taken to study that 82 patients has high cfDNA levels(workgroup) and 88 patients has normal cfDNA levels (control group). FINDINGS When the averages and scatter of the presence of cfDNA on the continuous data are examined there was statistically significant difference in patient parity, PAPP-A value, free Beta Hcg corrected MOM value and gender of the infants between both groups. RESULTS In this study, when the study group with high cfDNA amount compared with the normal control group , the use of enoxaparin is associated with a high levels of cf DNA but not statistically significant, male sex was significantly 2 times more than female sex in takin normal results, low levels of PAPP-A , low parities of pregnants and high levels of f B-HCG and corrected mom levels are compateble with high cfDNA levels.