Antenatal dönemde betametazon uygulamasının preterm yenidoğanlarda kalp duvar kalınlıkları ve sistolik fonksiyonlara etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 164782
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı antenatal dönemde betametazon uygulamasının preterm yenidoğanlarda kalp duvar kalınlıkları ve kısalma fraksiyonuna etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: Çalışma, Ağustos 2003 ile Ocak 2005 tarihleri arasında yapıldı. Gebelik yaşlan 25-33 hafta olan 105 preterm çalışmaya alındı. Hastalar betametazon alanlar ( anneler 24 saat arayla iki kez 1 2 mg betametazon alanlar) ve almayanlar (anneleri hiç steroid almayanlar veya tedavisi tamamlanmayanlar) olarak sınıflandırıldı. Ekokardiyografik inceleme postnatal 3. gün, 1. hafta ve 3. hafta dolaylarında yapıldı. Intervenriküler septum, sol ventrikül diyastol sonu ve sol ventrikül sistol sonu çapları, sol ventrikül arka duvar kalınlığı ve kısalma fraksiyonu değerlendirildi. Asimetrik septal hipertrofiyi değerlendirmek için IVSd / LVPWd oranları hesaplandı. Kardiyak malformasyonu olan bebekler ve diyabetik anne bebekleri çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: 105 preterm bebek çalımaya alındı. 40 bebek 25-29 gestasyon haftasında, 65 bebek 30-33 gestasyon haftasında idi. Yenidoğanlar antenatal betametazon alanlar ve alamayanlar olarak yeniden sınıflandırıldı. Her iki grupta da gebelik yaşı, cinsiyet, apgar skoru, crib skoru, 1. ve 2. utrasonografı zamanı arasında önemli farklılık saptanmadı. 25- 29 haftalık grupta 3. ultrasonografi zamanında betametazon alanlar ve almayanlar arasında önemsiz bir fark saptandı. 30-33 haftalık grupta antenatal betametazon alanlarda daha düşük CRİB skoru ve daha az mekanik ventilasyon ihtiyacı gözlendi. Her iki grupta da 3 ekokardiyografik inceleme sonucunda kalp duvar kalınlıkları açısından farklılık gözlenmedi. IVSd / LVPWd oranları arasında da her iki grupta farklılık yoktu. Her iki grupta da antenatal betametazon alanlarda kısalma fraksiyonunda farklılık saptanmadı. Sonuç: Antenetal betametazon alan ve almayan annelerin preterm bebekleri arasında, ilk 3 gün, 1. hafta ve 3. haftada değerlendirilen kalp duvar kalınlıkları ve kısalma fraksiyonunda farklılık saptanmadı. 27
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study we aimed to show the effects of antenatal betamethasone administration on cardiac wall measures and cardiac systolic function in premature newborns. Materials and Methods: This prospective study was carried out between August 2003 and January 2005. One hundred and five newborns with a gestational age between 25-33 weeks were included in this study. The patients were classified as betamethasone positive ( whose mothers received at least two 12mg doses of betamethasone given intramuscularly 24 hours apart) and negative group (whose mothers did not receive any antenatal glucocorticoid treatment or did not complete the two doses regimen of betamethasone). Echocardiographic scans were obtained during the first 3 postnatal days, at the and of the first and third weeks. The following dimensions were measured by M mode echocardiography: Interventricular septum (IVSd), left ventricular end -diastolik dimensions (LVEDD), left ventricular end- systolic dimensions (LVESD), left ventricular posterior wall (LVPWd), aortic root (AO), fractional shortening (FS). The IVSd to LVPWd ratio was calculated to look for asymetrical septal hypertrophy. Newborns with any major or cardiac malformations or infants of diabetic mothers were excluded from the study. Results: One hundred and five preterm infants were erolled in the study. Forty newborns were in the group with a gestational age of 25-29 weeks and the 65 were in the group with a gestational age of 30-33 weeks. Newborns in both groups were than reclassified as those who received antenatal betamethasone and those who did not. In either group there was no statistically significant difference concerning the gestational age, male/female ratio, apgar scores and the age at first, second ultrasonographies. In group 25-29 weeks' gestation, a very weak statistical difference was noted between betamethasone positive and negative groups for the time of the 3rd scan. In group 30-33 weeks, newborns who received an antenatal betamethasone treatrment had a lower crib score and less need for mechanical ventilation. In either group, no statistically significiant difference was noted during the three cardiac ultrasonography scans, concerning IVSd. LVEDD, LVESD, LVPWd, LA, 28AO measurements. There was no difference in IVSd to LVPWd ratio between those who received antenatal steroid and those who did not for groups 25-29 weeks and 30-33 weeks. FS was not significantly different in infants who received betamethasone antenatally, in both groups. Conclusions: We did not observe any significiant differences in cardiac dimensions and FS during the first three days, around the first an third week of life between prematures whose mothers did or did not receive antenatal betamethasone. 29