Awareness of micro and macro learning styles of the students
Öğrencilerin mikro ve makro öğrenme stillerinin farkindaliği
  1. Tez No: 751570
  2. Yazar: ALI ABBAS JASIM JASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN TOSUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenme ve öğretmede dört temel beceri vardır: dinleme, konuşma, okuma ve yazma. Mikro (alt) beceriler ve makro (ana) beceriler, bu dört temel yeteneğe eşlik eden alt becerileri tanımlamak için kullanılan terimlerdir. İngilizce öğretme ve değerlendirme süreci onsuz imkansız olacağından, EFL öğretmenleri için bu alt becerilere hakim olmak çok önemlidir. Eğitimciler, hedefleri tanımlamalarına, dersleri analiz etmelerine, sınavları yönetmelerine ve daha pek çok şeye izin verdikleri için bunları İngilizce öğretiminin gerekli bir bileşeni olarak görürler. Iraklı İngilizce öğretmenlerinin bir örneği ile görüşülür ve mikro ve makro becerilere ilişkin farkındalıklarını ve kullanımlarını belirlemek için bir anket verilir. Sorular anketi SPSS istatistik programı, Microsoft Excel ve Word 2016 programı kullanılarak analiz edildi. Öğrenme stili çıktılarında daha yüksek konuşmaları ve doğru sonuçları tanımlar. Öğrencilerin cevaplarına dayalı nicel verileri inceledi. Soru anketine katılan öğrenciler Irak'taki Babylon Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Bölümü'ndendi. Onların sayısı 160 erkek ve kız öğrenciydi. Anket, Likert ölçeğine göre yirmi soru içermektedir. Çalışmanın bulgularına göre, Iraklı İngilizce öğretmenleri derslerinde mikro ve makro becerileri kullanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
There are four primary skills in learning and teaching English as a second language: listening, speaking, reading, and writing. Micro (minor) skills and macro (major) skills are terms used to describe the subskills accompanying these four primary abilities. For EFL teachers, mastery of these subskills is essential, as the process of teaching and assessing English would be impossible without it. Educators view them as a necessary component of teaching English since they allow them to define objectives, analyze lessons, administer examinations, and more. A sample of Iraqi EFL teachers is interviewed and given a questionnaire to determine their awareness and usage of micro and macro-skills. The questions questionnaire was analyzed using the SPSS statistical program, Microsoft Excel, and the Word 2016 program. It describes higher talks and accurate results in learning style outcomes. It studied the quantitative data based on the students' answers. The students participating in the questions questionnaire were from the University of Babylon in Iraq, the College of Education, Department of English Language. Their number was 160 male and female students. The questionnaire contains twenty questions according to the Likert scale. According to the study's findings, Iraqi EFL teachers don't use micro-and macro skills in their lessons.