Niğde Fertek Kilise cami ve yakın çevresinin çocuk ve yaşlı kullanıcı grupları için düzenlenmesi ve restorasyon önerisi
Niğde Fertek Church Mosque and its neigborhood for child and elderly user groups and restoration proposal
- Tez No: 751626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ, DR. CAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 446
Özet
Bu tez çalışmasında Niğde İli, Merkez İlçesi, Fertek Mahallesi'nde bulunan Fertek Kilise Cami konu edilmektedir. Niğde ve çevresinde 19.yy tarihli birçok kilise yapısı mevcuttur. Lozan antlaşması sonucu gerçekleşen nüfus mübadelesinden sonra bu yapılar ihmal, bilinçsiz onarım ve koruma önlemlerinin yetersizliğinden dolayı tahribata uğramıştır. Fertek Kilise'si, cumhuriyetin ilanından sonra işlev değişikliğine uğrayıp cami olarak kullanıldığı için büyük ölçüde özgünlüğünü koruyan yapılardan birisi olmuştur. Fertek Kilise Cami diğer yapılara nazaran kendine özgü mimari üslubu, ahşap bezemeleri, cami işlevi olmasına rağmen içinde bulunan freskler vb. özelliklerinden dolayı seçilmiştir. Çalışmanın amacı yapının mevcut durumunun belgelenmesi, çocuk ve yaşlı kullanıcı grupları için yapı ve çevresinin düzenlenerek restorasyon önerisi getirilmesi ve bu kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Çalışma kapsamında yapının mevcut durumu ve yapılan değişiklikler belgelenmiş, Niğde ve çevresinde bulunan yakın dönem kilise yapıları incelenmiş ve karşılaştırmalı çalışması yapılıp özgün hali tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda toplanan veriler ışığında gerekli fiziksel müdahalelerle, çocuk ve yaşlı kullanıcı gruplar içinde sürdürülebilir restorasyon önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fertek Church Mosque, located in Fertek Neighborhood of Niğde Province, Merkez District, is the subject. There are many 19th century church structures in and around Niğde. After the population exchange that took place as a result of the Treaty of Lausanne, these structures were destroyed due to neglect, unconscious repair and inadequacy of protection measures. Fertek Church is one of the structures that can preserve its originality to a large extent, since it underwent a change in function after the proclamation of the republic and was used as a mosque. Fertek Church Mosque was chosen because of its unique architectural style, wooden decorations and frescoes that have been preserved until today, although it has a mosque function compared to other buildings. The aim of this study is to determine the condition of the existing structure and to ensure the transfer of this cultural heritage to future generations by carrying out the restoration, taking into account the necessary arrangements for the access of children and elderly user groups. Within the scope of the study, the current state of the building and the changes made were documented, the recent church structures in Niğde and its surroundings were examined and the original state was determined by making a comparative study. In the light of the data collected as a result of the study, a sustainable restoration proposal was prepared for the child and elderly user groups with the necessary physical interventions.