İnce agreganın metilen mavisi değerinin kendiliğinden yerleşen betonun taze hal ve mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of methylene blue value of fine aggregates on fresh state and mechanical properties of self compacting concrete
- Tez No: 751627
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK FELEKOĞLU, PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Beton teknolojisi, her geçen gün yeni bir detayının araştırıldığı, sürekli gelişen bir bilim dalıdır. Kendiliğinden yerleşen beton (KYB) bu gelişimin sonucu ortaya çıkmış özel bir beton türüdür. Harici bir sıkıştırma enerjisine ihtiyaç duymadan istenilen kalıba yerleştirilebilmesi özelliği sayesinde genellikle sık donatılı mühendislik yapılarında tercih edilen KYB; yapılara emniyet, estetik ve ekonomik yönden avantajlar sağlamaktadır. Bu özel beton türünün geleneksel betona göre farklılıkları; bileşenlerinin oranı, daha etkili akışkanlaştırıcı kimyasal katkıların kullanımı ve üretimdeki tekniklerdir. Ayrıca KYB'nin özelliklerini belirlemede kendine özgü deneyleri ve yöntemleri bulunmaktadır. KYB üretiminde yüksek oranda ince agrega kullanımı söz konusudur. İnce agrega özelliklerinin KYB'nin kalite kontrolü amacıyla detaylı olarak analiz edilmesi gerekir. Tez çalışması kapsamında birbirinden farklı özellikteki 4 farklı ince agrega kullanılarak toplamda 16 kendiliğinden yerleşen beton karışımı hazırlanmıştır. Beton dayanımı ve çimento türü, ince agrega dışında incelenen değişkenlerdir. İlk aşamada bu beton dökümleri ile bazı agregaların neden olduğu teknik, ekonomik ve üretim zorlukları ortaya çıkarılmıştır. Farklı metilen mavisi değerine sahip ince agregalar kullanılarak üretilen betonların; taze ve sertleşmiş hal özellikleri kıyaslanmıştır. Maliyet analizi ayrı bir bölümde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca KYB'ye özgü bir yöntem olan görüntü stabilite indeksi (GSİ) sınıflandırması yapan bir derin öğrenme uygulaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete technology is continuously developing field of science where new research has been performed day by day. A special type of concrete called as self-compacting concrete is developed by this way. Generally, SCC is preferred in heavily reinforced structures because of its self-formability in a desired mold without the need for an external compression energy. Thus, It provides safety, aesthetics and economic benefits to structures. Mix proportions, use of high efficiency superplasticizers and the techniques of production are the standout aspects of SCC compared to traditional concrete There are also unique experiment and methods proposed at specifications of SCC. High volume of fine aggregate is consumed by SCC. Effects of fine aggregate characteristics should be analyzed in detail for quality control of SCC. Therefore, totally 16 SCC mixture is prepared by using 4 different types of fine aggregate. Concrete strength and cement type are the other variables that studied in addition to fine aggregate type. Firstly, technical, economic and production difficulties caused by aggregates are discussed at the stage of casting of concrete. Concrete prepared with aggregates at different methylene blue grades are compared from the viewpoint of fresh and hardened state properties. Cost analysis was carried out in a separate section. A new deep learning application is developed that perform VSI classification based on visual stability index results, which is a unique method for SCC.