Toz Metal Demir Levhaların Direnç Kaynağı ile Birleştirilebilirliği
Joinability of powder metal iron plates with resistance welding
- Tez No: 751629
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Toz metalurji yöntemleri, endüstriyel uygulamalarını, son 30 yıl boyunca önemli bir üretim yöntemi olarak arttırdı. Artışındaki bu önemli neden, yüksek üretim hızıdır, parçaların üretimi son büyüklüğe yakındır ve ikincil işlemlere ihtiyaç duymamasıdır. Bununla birlikte, toz metal malzeme boyutları da artmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada, demir bazlı toz metal malzemelerin nokta direnç kaynağı ile birleştirilebilirliği incelenmiştir. Bu amaçla, 2x25x25 mm3 ebatlarında toz metal sıkıştırılmış malzemeler tek yönlü preste 500,550 ve 600 MPa basınçlarda üretildi. Bu örnekler daha sonra mikrodalga sinterleme yöntemiyle 925 oC' de 15 dakika sinterlendi. Toz metal numunelerinin ham ve sinterlenmiş yoğunlukları belirlendi, daha sonra numuneler üst üste binen formda nokta direnci kaynağı ile birleştirildi. Birleştirilen numunelerin birleştirme özellikleri optik mikroskop ile incelenmiştir ve sonuçlar kaynak bölgesi, geçiş bölgesi ve ana metalin sertlik değerlerinin ölçülmesiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Powder metallurgy methods have increased their industrial applications as an important manufacturing method over the last 30 years. The important reason for this increase is the high production speed, the production of parts close the final size and not needing for secondary processes. However, powder metal materials sizes have also increased. For this reason , in this study the joinability of iron-based powder metal metarials with spot resistance welding was investigated. ort his purpose, 2x25x25 mm3 sized powder metal bulk samples were produced by in onedirect press at 500,550 and 600 MPa pressures. These samples were then sintered at 925 oC for 15 minutes by microwave sintering method. The green and sintered densities of the powder metal samples were determined, then the samples were joined by spot resistance welding in the form of overlapping.The joining properties of the joined samples were examined with an optical microscope and the results were evaluated by measuring the hardness values of the weld zone, transition zone and base metal.