Testis iskemi-reperfüzyon hasarına nitrik oksidin etkileri
The Effects of nitric oxide on testicular ischemia-reperfusion injury
- Tez No: 58956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BARLAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
7. ÖZET Testiste iskemi-reperfiizyon hasarına endojen nitrik oksitin (NO) etkilerini incelemek için yapılan araştırmada otuzüç Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. İskemi, sağ testiste ve spermatik kordonda 30 dakika süreyle saat yönü tersine 1080 derece torsiyon ile sağlandı. Detorsiyondan sonra 30 dakika reperfüzyon yapılarak xenon klirens tekniği ile testis kan akımı ve tiobarbitürik asit yöntemiyle testis dokusunda malondialdehid (MDA) ölçülüp, ışık mikroskobu ile histopatolojik inceleme yapıldı. Detorsiyondan hemen önce NO sentezini inhibe etmek için intravenöz lOmg/kg tek dozda NG-nitro-L-arginin metil ester (L-NAME); endojen NO sentezini arttırmak içinse reperfüzyon süresince saatte 100 mg/kg L-arginin infüzyonu yapılırken kontrollerde 1 mililitre %0.9 NaCl çözeltisi (serum fizyolojik) intravenöz verilmiştir. Kan akımı ölçümü için oluşturulan beşerli üç grupta serum fizyolojik, L-NAME ve L-arginin uygulanarak bazal, torsiyon ve detorsiyon sonrası kan akımları ölçüldü. Bazal kan akımlarında anlamlı fark saptanmazken torsiyon sırasında kan akımı bazal değerlerin 1/10'una düşmüştür. Reperfüzyonda ise serum fizyolojik grubunda kan akımının bazal değerin %63'ü, L-NAME grubunda %59'u olduğu ve L-arginin grubunda ise anlamlı artışla bazal değerin %76'sına kadar ulaştığı saptandı. MDA ölçümü ve histopatolojik inceleme için altı grup oluşturuldu. Sağ testislerde 30 dakika torsiyon ve 30 dakika reperfüzyon yapılan sıçanlarda detorsiyondan hemen önce serum fizyolojik, L-NAME ve L-arginin uygulanmış işlem sonunda orşiektomiyle alman sağ testisler deney gruplarını ve sol testisler kontrol gruplarım oluşturmuştur. Reperfüzyonda serbest oksijen radikali oluşumunu ve reperfüzyon hasarım gösteren lipid peroksidasyonunun son ürünü MDA, serum fizyolojik uygulanıp reperfüzyon yapıldığında %25 oranında artmış, L-NAME uygulanması MDA oluşumunu arttırırken L-arginin infüzyonu MDA'yı kontrol düzeyine indirmiştir. Histopatolojik incelemede L-arginin uygulandığında olumlu değişiklikler saptanmış ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, testis torsiyonu sonrası reperfüzyon sırasında L-arginin infüzyonu yapılması reperfüzyon hasarım azaltmış, detorsiyon sonrası azalan kan akımını yükseltmiştir. 29
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY An experimental study was conducted on 33 male Wistar rats to investigate the effects of endogenous nitric oxide on the reperfusion injury of testis. Testicular ischemia was achieved by twisting the right testis and the spermatic cord 1080° counter-clockwise for 30 minutes and reperfusion was allowed for 30 minutes after detorsion. The tissue damage was evaluated with light microscope, malondialdehyde (MDA) level in tissue determined by thiobarbuturic acid reaction and the blood flow measurement using xenon clearance technique. NG-nitro-L-arginin metyl esther (L- NAME) was given intravenous just before the detorsion of the testis for the inhibition of NO synthesis at 10 mg/kg single dose and L-arginin infusion at 100 mg/kg/hour rate was employed during reperfusion in the others to stimulate NO synthesis, both to be compared to controls given only normal saline before the detorsion. Blood flows were determined before the torsion, during the ischemia and after detorsion by xenon clearance technique among three groups each composed of five subjects. Animals in groups were treated with either normal saline or L-NAME or L- arginin just before detorsion. Basal blood flow variations in groups were not significant where as it was 1/10'th of basal value during torsion. Blood floow after detorsion could reach 63% of basal in normal saline group, 59% in L-NAME group and it was significantly higher in L-arginin group as 76% of basal. Six groups were assigned for MDA determination and histopathological examination. Animals were treated with normal saline in controls just before detorsion, L-NAME and L-arginin in others. Removed right testes constituted experimental groups and left testes control groups. MDA, indicator of reperfusion injury increased 25% after detorsion when only normal saline was given, L-NAME further increased MDA, L-arginin decreased MDA to control level. Histopathological findings were better in L-arginin group though statistically insignificant. In conclusion L-arginin infusion during the detorsion reduced the reperfusion injury of testis and improved the testicular blood flow after the detorsion. 30