Ratlarda meme koruyucu cerrahi sonrası uygulanan radyoterapi ilişkili fibrozis üzerine platelet zengin plazma (PRP) ve tümor nekroz faktör- alfa(TNF-α) inhibitörü'nün etkis
The effect of prp (platelet reach plasma) and TNF-α (tumor necrosis factor α) on radiotherapy-associated fibrosis applied after breast conserving surgery in rats
  1. Tez No: 751633
  2. Yazar: SERHAT BİNİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HALUK İLİKLERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Malign meme hastalıklarında meme koruyucu cerrahi sonrası küratif tedavi amacıyla yapılan radyoterapi uygulaması günümüzde standart tedavi haline gelmiştir. Radyoterapinin (RT) sağkalımı uzattığı ispat edilmekle beraber uygulanan alanda ciddi fibrozis ve yara kontraktürü oluşturmaktadır. Özellikle meme cerrahisi sonrası rekonstrüksiyon planlanan hastalarda elastikiyetin zayıflaması nedeniyle rekonstrüksiyon zorlaşmaktadır. Bu çalışmamızda ratlarda meme cerrahisi sonrası uygulanan RT ile ilişkli fibrozis yoğunluğu üzerine lokal PRP (platelet rich plasma) ve sistemik TNF-α (tümor nekroz faktör-alfa) inhibitörü olan infliximab'ın yara iyileşmesine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda ortalama vücut ağırlıkları 250- 290 gr olan daha önce herhangi bir çalışmada kullanılmamış, hiçbir ilaca maruz kalmamış 48 adet dişi, 3 aylık Wistar Albino rat kullanıldı. Tüm gruplar; etkin meme dokusu volümü sağlanabilmesi amacıyla emzirmeden henüz kesilmiş, kendi içerisinde çiftleştirilmiş ve en az 3 nesil yavru elde edilmiş yavru dişi ratlardan oluşturuldu. PRP hazırlamak için yine bu 3. nesle akraba ihtiyaç kadar rat sayısı kullanıldı. Ratlar, sham grubu ile birlikte cerrahi ve diğer işlemlerden oluşan 6 gruba (n:8) kuyrukları işaretlenerek gruplandırıldı. Gruplandırma; Grup: 1: Kontrol, Grup, 2: Sadece Cerrahi, Grup 3: Cerrahi + RT uygulaması, Grup 4: Cerrahi+lokal PRP+RT uygulaması, Grup 5: Cerrahi+ sistemik TNF-α inhibitörü +RT uygulaması, Grup 6: Cerrahi+lokal PRP+ sistemik TNF-α inhibitörü+RT uygulaması şeklinde oluşturuldu. Ratlara segmental mastektomi uygulandıktan 7 gün sonra tek doz tüm vücut 6,75 Gy iyonize radyasyon uygulandı. Radyoterapi uygulaması yapıldıktan sonra ratlar sakrifiye edilerek işlem yapılan meme total eksize edilerek histopatolojik inceleme için patolojiye verildi. Histopatolojik inceleme için hazırlanan preparatlar hematoksilen-eozin (HE) ile boyandı ve fibrozisteki kollajen birikimini göstermek amacıyla Masson Trikrom (MT) ile histokimyasal boyama yapıldı. Gruplar ödem, hiperemi, fibrozis ve inflamasyon parametrelerine göre karşılaştırıldı. Yara iyileşmesi histopatolojik bulgulara göre; 'yok (- ), hafif (+), orta (++) ve yaygın (+++)' olarak skorlanarak istatistiksel çalışmaları yapıldı. Bulgular: Cerrahi sonrası tüm gruplarda ödem tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy application for curative treatment after breast-conserving surgery in malignant breast diseases has become the standard treatment today. Although radiotherapy (RT) has been proven to prolong survival, it causes severe fibrosis and wound contracture in the applied area. Especially in patients who are planned for reconstruction after breast surgery, reconstruction becomes difficult due to weakening of elasticity. In this study, we aimed to investigate the effect of infliximab, a local PRP (platelet rich plasma) and systemic TNF-α (tumor necrosis factor-alpha) inhibitor, on wound healing on the fibrosis intensity associated with RT applied after breast surgery in rats. Materials and Methods: In our study, 48 female, 3-month-old Wistar Albino rats with an average body weight of 250-290 g, who had not been used in any study before and were not exposed to any drug, were used. All groups; In order to provide effective mammary tissue volume, female rats were created from female rats that were cut from lactation, mated within themselves and obtained at least 3 generations of offspring. To prepare PRP, the number of rats related to this 3rd generation was used as much as needed. Rats were grouped into 6 groups (n:8) consisting of surgery and other procedures, together with the sham group, by marking their tails. Grouping; Group: 1: Control, Group, 2: Surgery only, Group 3: Surgery + RT application, Group 4: Surgery + local PRP + RT application, Group 5: Surgery + systemic TNF-α inhibitor + RT application, Group 6: Surgery + local PRP + systemic TNF-α inhibitor + RT application was formed. A single dose of 6.75 Gy whole body ionizing radiation was applied to the rats 7 days after segmental mastectomy. After the application of radiotherapy, the rats were sacrificed and the breast was completely excised and given to pathology for histopathological examination. Preparations prepared for histopathological examination were stained with hematoxylin-eosin (HE) and histochemical staining was performed with Masson's Trichrome (MT) to show the collagen deposition in fibrosis. The groups were compared according to edema, hyperemia, fibrosis and inflammation parameters. Wound healing according to histopathological findings; Statistical studies were performed by scoring 'absent (-), mild (+), moderate (++) and common (+++)'. XVI Findings: Edema was detected in all groups after surgery.