Manyetik rezonans görüntülemede prostat glandı lezyonlarının intrinsik sinyal özelliklerinin (T1 haritalama ve T2 haritalama) prostat glandı kanseri tanısında rolünün değerlendirimesi
Evaluation of the role of intrinsic signal properties (T1 mapping and T2 mapping) of prostate gland lesions in the diagnosis of prostate gland cancer in magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 751639
  2. Yazar: ARAZ GAFARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK, PROF. DR. ATADAN TUNACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç : Bu tez çalışmasında T1 haritalama ve T2 haritalama yönteminin prostat kanseri tanısında etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod : Kasım 2020 ve Mayıs 2022 tarihleri arasında merkezimizdeki 1.5T MR cihazı (Magnetom Aera, Siemens Healthcare, Erlangen, Germany) ile MPMR görüntüleri elde edilen, PIRADSv2.1 (Prostate Imaging Reporting And Data System Version 2.1) ile değerlendirildiğinde prostatta PIRADS 3, PIRADS 4 ve PIRADS 5 lezyon tespit edilmiş ve daha sonraki dönemde tanımlanan lezyonlara yönelik histopatolojik tanı konmuş 38 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Bu lezyonların iş istasyonunda (Syngo.via, Siemens) T1 haritalama ve T2 haritalama değerleri ölçülmüş ve bu değerler üzerinde istatiksel çalışma yapılmıştır. Bulgular : Histopatoloji sonucu klinik olarak anlamlı kanser (Gleason skoru 7 ve üzeri adenokarsinom) olarak sonuçlanmış lezyonların T1 haritalama değerleri ve T2 haritalama değerleri diğer gruplardan (Gleason 6 adenokarsinom, prostatit / granulomatöz prostatit , benign prostat dokusu / BPH) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük saptanmıştır. Ayrıca olguların ADC değerleri ile T1 haritalama değerleri arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı orta düzeyde, T2 haritalama değerleri arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı güçlü düzeyde ilişki saptanmıştır. Sonuç : Sonuç olarak prostat glandında saptanmış olan lezyonların T1 haritalama ve T2 haritalama değerlerinin klinik olarak anlamlı kanserleri diğer patolojilerden ayırmak amacıyla prediktör olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Fakat çalışmamızdaki limitasyonlar sebebiyle bu yönde daha çok hasta grubunun dahil edildiği çokmerkezli prospektif araştırmalara ihtiyaç mevcuttur. Anahtar kelimeler : Prostat kanseri, klinik olarak anlamlı kanser, MPMR, PIRADS, T1 haritalama, T2 haritalama
Özet (Çeviri)
Objective : In this thesis study, it was aimed to investigate the effectiveness of T1 mapping and T2 mapping methods in the diagnosis of prostate cancer. Material and Method : Between November 2020 and May 2022, MPMR images were obtained with a 1.5T MR device (Magnetom Aera, Siemens Healthcare, Erlangen, Germany) in our center, and when evaluated with PIRADSv2.1 (Prostate Imaging Reporting And Data System Version 2.1), PIRADS 3, PIRADS 4 in the prostate and PIRADS 5 lesions were detected and 38 cases with histopathological diagnosis for lesions defined in the later period were included in the study. T1 mapping and T2 mapping values of these lesions were measured at the workstation (Syngo.via, Siemens) and statistical studies were performed on these values. Results : T1 mapping values and T2 mapping values of lesions whose histopathology resulted as clinically significant cancer (adenocarcinoma with Gleason score 7 and above) were found to be statistically significantly lower than other groups (Gleason 6 adenocarcinoma, prostatitis / granulomatous prostatitis, benign prostate tissue / BPH). In addition, there was a statistically significant and moderately positive correlation between the ADC values of the cases and the T1 mapping values, and a statistically significant and strong positive correlation between the T2 mapping values. Conclusion : As a result, it is thought that T1 mapping and T2 mapping values of lesions detected in the prostate gland can be used as predictors to distinguish clinically significant cancers from other pathologies. However, due to the limitations of our study, there is a need for multicenter prospective studies in which more patient groups are included. Key words : Prostate cancer, clinically significant cancer, MPMR, PIRADS, T1 mapping, T2 mapping