دراسة وتحقيق لسورتي طه والأنبياء من حَا شية عرب زادة على تفسير البيضاويّ
Taha and al-Anbiya' according to arabzadeh footnotes on the interpretation of al-Baydhawi
- Tez No: 751638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED AMINE HOCINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Arama ile başlar: Taha ve Alanbia' sûrelerin Arabzadeh'in dipnotundan, incelenmesi ve araştırılmasını , Al-Baydâvi'nin tefsiri göre . Al-Baydâvi'nin getirdiği bu yorumun önemi ve onun Kur'an metnini incelemesi nedeniyle gramer, bağlam ve anlambilime dayalı bir yorumdur. Birinci bölümde araştırmacı İmam Al-Baydâvi'nin“Anvar Al-Tanzil ve Asrarü l-Ta'vil yorumun yazıcısı”şahsi ve ilmî hayatından bahsetmiştir, ve Arabzadeh'in yorum yazıcısının hayatı, ve Metodunun bir ifadesi ile transkripsiyonun açıklaması. İkinci bölüm onunla ilgiliydi Taha ve Alanbia' sûrelerin Arabzadeh'in dipnotundan, incelenmesi ve araştırılmasını , Al-Baydâvi'nin tefsiri göre, araştırma bir takım sonuçlara ulaştı, en önemlisi: Dipnot, dilbilimsel ve dilbilgisi çalışmaları olarak kategorize edilebilir, Retoriğin kapısı, anlam bilimi. Kur'an'ın tefsirini ele alan Kur'an çalışmaları içinde sınıflandırılabilir. Arabzadeh, Al-Baydâvi'nin Taha ve Alanbia' iki sûreyi yorumlamasının bir açıklamasını sunmuş ve burada okuyucuya anlam, söz dizimi, gramer ve morfoloji, fonetik ve retorik çalışmalar düzeyinde bazı eklemeler hakkında bilgi vermiştir . Al-Baydâvi'nin getirdiğinden sapmadı, ancak bazı itirazlar şeklinde dile getirdiği bazı itirazları cevaplaması için alıcıya bıraktıktan sonra, onu meditasyon yapmaya ve onlara yakından bakmaya çağırdıktan sonra. Dipnot da açıktı, çünkü müellifin bunu akıcı, kolay anlaşılır ve kolay anlaşılır bir üslupla vermesi, İslam düşünce ve araştırmaları dünyasına ilave mühimmatlar katmasıydı.
Özet (Çeviri)
The study entitled“A Study and Revising of two Suras from the Glorious Qur'an: Taha and Al-Anbiya' according to Arabzadeh's footnote on the interpretation of al-Baydawi,”. Due to the importance of this interpretation that al-Baydawi brought, and his study of the Qur'anic text, as it is an interpretation that depends on grammar, context and semantics. In chapter one, the researcher has shed the light on the biography of both Imam Al-Baydhawi whose interpretation''Anwar Al-Tanzil wa Asrar Al-Ta'weel'' and Arabzadeh, the owner of the footnote. He described the manuscript with a statement of his method, and the second chapter dealt with the investigation of the two chapters of Taha and Al-Anbiya' from Arabzadeh's footnote on the interpretation of al-Baydawi''Anwar Al-Tanzil wa Asrar Al-Ta'weel." The science of meanings, and it can be classified within the Qur'anic studies that worked on the interpretation of the Qur'an. Arabzadeh presented an explanation of Al-Baydawi's interpretation of Surat Taha and Al-Anbiya', in which he informs the reader with some additions on the level of semantics and syntax, grammar, morphology, phonological and rhetorical studies. He did not deviate from what Al-Badhawi brought, although he had some objections he raised in the form of problems that he left to the receptor to answer, after he invited him to reflect and look closely. The footnote was also clear; As the author laid down its structure in a smooth, accessible and close-to-understanding manner, it added additional ammunition in the world of thought and Islamic studies.