Süper çözünürlük yöntemlerinin ultrason görüntülerinde incelenmesi
Examination of super resolution methods on ultrasound images
  1. Tez No: 751669
  2. Yazar: EZGİ KÜPÇÜOĞLU YAŞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde görüntü kalitesi çoğu alanda önemli bir etken haline gelmiştir. Özellikle uydu görüntüleri, yüz ve plaka tanıma, medikal görüntüleme alanlarında kaliteli görüntüler ihtiyaç haline gelmiştir. Yüksek görüntü elde edebilmek için kullanılan cihazlar maliyet açısından yük oluşturmaktadır. Ayrıca istenilen çözünürlükte görüntü için kullanılan cihazlar da yetersiz olabilmektedir. Tüm bu sorunlar dikkate alındığında, yüksek çözünürlüklü görüntü elde edebilmek için süper çözünürlük teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Süper çözünürlüğün tanımı basit olarak düşük çözünürlüklü görüntüler kullanarak yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturmaktır. Son yıllarda derin öğrenme kullanılarak yapılan çalışmaların başarılı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, medikal görüntülemedeki yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacı gözetilerek ve derin öğrenme algoritmalarındaki başarılar göz önüne alınarak, tek görüntü süper çözünürlük yöntemleri olan EDSR ve DCSCN ve çok görüntü süper çözünürlük yöntemi olan DBVSR modelleri eğitilmiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, image quality has become an important factor in many areas. Especially in the fields of satellite images, face and license plate recognition, medical imaging, quality images have become a necessity. The devices used to obtain high images create a burden in terms of cost. In addition, the devices used for the desired resolution image may also be insufficient. Considering all these problems, super resolution techniques have been used to obtain high resolution images. The definition of super resolution is simply creating high resolution images using low resolution images. In recent years, it has been observed that studies using deep learning give successful results. In this study, considering the need for high resolution images in medical imaging and the achievements in deep learning algorithms, EDSR and DCSCN models, which are single image super resolution methods, and DBVSR models, which are multi-image super resolution methods, are trained and their results are compared.