MIG-MAG kaynağında kutup durumunun kaynak kabiliyetine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of pole state on welding capability in MIG-MAG welding
- Tez No: 751668
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, düşük karbonlu çelik S253JR, düz DC(-) ve ters kutuplama DC(+) durumunda, farklı amper ve voltaj parametreleri altında MIG-MAG kaynak prosesi ile birleştirilmiş ve kaynaklı bağlantıların mekanik özellikleri ve mikroyapısı incelenmiştir. Parçalara çekme ve sertlik testleri tabi tutulmuş ek olarak kaynak nüfuziyetleri mikro ve makro ölçekte optik mikroskopta incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Çekme testleri değerlendirildiğinde özellikle DC(+) elektrot kutuplama durumundaki numuneler DC(-) kutup durumu ile birleştirilen parçalara kıyasla daha yüksek çekme mukavemeti göstermiştir. Numunelerin nüfuziyetleri mikro ve makro ölçekte incelenmesi sonucunda elektrot DC(-) numunelerde yeterli kaynak nüfuziyetinin elde edilemediği görülmüştür. Bu numunelerde özellikle ısı tesiri altında kalan bölgenin de oldukça dar olduğu gözlemlenmiştir. Elektrot DC(+) mikroyapı çalışmalarındaki gözlemlemelere göre, kaynak alanında homojen bir birleştirmenin sağlandığı ve kaynaklı parçalardaki ısı girdisinin oldukça yüksek olmasından kaynaklı tane yapısının diğer kaynak methodlarına kıyasla daha iri tane yapıda olduğu görülmüştür. ITAB bölgesi daha geniştir. Sertlik değerleri incelendiğinde, DC(-) elektrotla kaynaklanmış parçalarda hesaplanan sertlik geçişinin daha ani ve düzensiz olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, low carbon steel S253JR was combined with MIG-MAG welding process in straight DC(-) and reverse polarity DC(+) condition under different amperage and voltage parameters and the mechanical properties and microstructure of welded joints were investigated. The parts were subjected to tensile and hardness tests, in addition to weld penetrations, micro and macro scale optical microscope examinations were carried out. When the tensile tests were evaluated, especially the samples in DC(+) electrode polarity state showed higher tensile strength compared to the parts joined with DC(-) pole state. As a result of examining the penetrations of the samples at micro and macro scales, it was observed that sufficient weld penetration could not be obtained in electrode DC(-) samples. In these samples, it was observed that the region under the influence of heat was also quite narrow. According to the observations in the electrode DC(+) microstructure studies, it has been observed that a homogeneous joint is achieved in the weld area and the grain structure of the welded parts has a coarser grain structure compared to other welding methods due to the high heat input. The ITAB region is wider. When the hardness values were examined, it was observed that the hardness transition calculated for the parts welded with DC(-) electrode was more abrupt and irregular.