Enerji depolama sistemlerinin ada şebekelere katkısının analizi
Analysis of the contribution of energy storage systems to island grids
  1. Tez No: 751705
  2. Yazar: SERDAR AÇIKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının değişken çıkış güç karakteristiklerinden dolayı sürekli ve kararlı enerji sağlayamaması sebebiyle, enerji depolama sistemlerine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Çeşitli nedenler ile sistem dengesi ve üretim gücü yüksek başka bir şebeke ile bağlantısı bulunmayan veya kısıtlı olan ada şebekeleri, yenilenebilir enerji ve enerji depolama sistemlerinin kullanımıyla kararlı ve verimli şekilde yük talebini karşılayabilir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), coğrafi açıdan bir adada bulunması ve kara bağlantısı olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile olan zayıf politik ve ekonomik ilişkileri sebebiyle, yüksek yenilenebilir enerji üretim potansiyeline rağmen, elektrik talebini dengeli ve verimli bir şekilde karşılayamamaktadır. KKTC'nin elektrik üretim ve tüketim değerleri, Serhatköy bölgesine göre ölçeklenerek yapılan bu çalışmada KKTC'nin güneş enerji potansiyelinden daha fazla yararlanılması ve bu amaç doğrultusunda enerji depolama sistemlerinin kullanılması durumları irdelenmiştir. Farklı senaryolarda yapılan simulasyonlarda mevcutta bulunan santralin enerji depolama sistemi ile birlikte kullanılması durumunda teknik gereksinimler karşılanırken maliyet bakımından avantaj elde edilebileceği, şebekeye duyulan ihtiyacın azaltılabileceği gösterilmiştir. Ayrıca, güneş enerjisinden elde edilen üretimin arttırılması durumunda ilave mali getirinin elde edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for energy storage systems is increasing due to the fact that renewable energy sources cannot provide continuous and stable energy due to their variable output power characteristics. Island grids, which are not connected or limited to another grid with high system balance and generation power for various reasons, can meet the load demand in a stable and efficient manner with the use of renewable energy and energy storage systems. Despite its high renewable energy generation potential, the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) cannot meet its electricity demand in a balanced and efficient manner due to its geographical location on an island and its weak political and economic relations with the Greek Cypriot Administration, which has a land connection. In this study, which was made by scaling the electricity production and consumption values of the TRNC according to the Serhatköy region, the situation of using the solar energy potential of the TRNC more and using energy storage systems for this purpose was examined. In the simulations made in different scenarios, it has been shown that if the existing power plant is used together with the energy storage system, an advantage in terms of cost can be obtained while meeting the technical requirements, and the need for the grid can be reduced. In addition, it has been shown that additional financial returns can be obtained if the production from solar energy is increased.