Somut olmayan kültürel miras üzerine bir araştırma: Karabük ili Yenice ilçesi örneği
A study on intangible cultural heritage: the case of Yenice district of Karabük province
  1. Tez No: 751706
  2. Yazar: MURAT ÇORBACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ DAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bir milleti diğerlerinden ayıran ana unsurların başında dil ve kültür gelir. Kültür, bir milletin ananelerinden, yaşantısından, örflerinden, sözlü ve yazılı edebiyatından, lisanından, musikisinden, dininden, ahlâkından estetik ve iktisadi ürünlerinden oluşur. Bu kapsamda da kültürel miras ürünleri, bir millet için önemli unsurlardandır. Bu unsurlar, bireyin geçmişten günümüze yaşantısını yansıttığı gibi bireyin kendi yaşantısını anlamlandırmaya da yardımcı olur. Kültürel mirasın önemi dikkate alındığında, unutulan ve yitirilmekte olan değerlerin var olan âna kazandırılması Türk kültürüne büyük bir fayda sağlayacaktır. Bütün bunlar düşünülerek önemli kaynaklara sahip olan Karabük'ün Yenice ilçesinin kültürel miras unsurları bu tezin konusunu oluşturmuştur. Millet olmanın aslî unsurlarının oluşması, ortak bir mekânda ortak birtakım yaşantıların paylaşılmasını gerekli kılmaktadır. Bu ortak yaşantı kendisini kültür alanında göstermektedir. Kültürel miras unsurları, bir toplumun ortak yaşantılarını, duygu ve paylaşımlarını, değer dünyalarını yansıtan öğelerin başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Language and culture are the main elements that distinguish a nation from others. Culture consists of the traditions, life, customs, oral and written literature, language, music, religion, morals, aesthetic and economic products of a nation. In this context, cultural heritage products are important elements for a nation. These elements not only reflect the life of the individual from past to present, but also help the individual to make sense of his own life. Considering the importance of cultural heritage, bringing forgotten and lost values to the present moment will provide a great benefit to Turkish culture. Considering all these, the cultural heritage elements of Karabük's Yenice district, which has important resources, formed the subject of this thesis. The formation of the essential elements of being a nation necessitates the sharing of some common experiences in a common space. This common life shows itself in the field of culture. Cultural heritage elements are at the forefront of the elements that reflect a society's common lives, feelings and sharing, and value worlds.