Hemşirelerde COVID-19 korkusu ve örgütsel bağlılık
Fear of COVID-19 and organizational commitment in nurses
  1. Tez No: 751707
  2. Yazar: RAMAZAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMANUR KUMRAL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerde Covid-19 korkusunu, örgütsel bağlılığı ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırma, Diyarbakır İlinde bir devlet hastanesinde çalışmakta olan 303 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Bilgi Formu, Kovid-19 Korkusu Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t-test, One-way ANOVA test, Mann Whitney-U test, Pearson ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 32,9±7,42 yıl olup, %62'si kadın, %72,2'si lisans mezunu ve %39,6'sı 1 - 5 yıl arasında mesleki deneyime sahiptir. Hemşireler, Covid-19 nedeniyle çalışma hayatında yaşadıkları zorlukları en çok yeterli ücret alamama (%68) olarak belirtirken özel ve sosyal hayatında yaşadıkları zorlukları hastalığı aileye bulaştırma korkusu (%80,9) olarak belirtmişlerdir. Hemşirelerin Kovid-19 Korkusu Ölçeği puan ortalaması 19,75±7,27 olarak, Örgütsel Bağlılık Ölçeği toplam ve normatif, devam, duygusal bağlılık alt boyut puan ortalamaları ise sırasıyla; 2,72±0,59, 2,65±0,80, 2,89±0,78, 2,62±0,76 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to determine nurses' fear of Covid-19, organizational commitment, and the relationship between them. Methods: The descriptive and correlational study was conducted with 303 nurses from a public hospital in Diyarbakır. Information Form, Fear of Covid-19 Scale and Organizational Commitment Scale were used to collect data. Descriptive statistics, Student's t-test, One-way ANOVA test, Mann Whitney-U test, Pearson and Spearman Correlation Analysis were used to evaluate the data. Results: The mean age of the nurses was 32.9±7.42 years. 62% of them were women, 72.2% had bachelor's degree and 39.6% had 1-5 years of professional experience. The nurses mentioned the difficulties they experienced in their working life due to Covid-19 as not getting enough wages (68%) the most, and listed the difficulties they have in their private and social life as fear of infecting the family (80.9%). Nurses' mean score from the Fear of Covid-19 Scale was 19.75±7.27, and their mean scores from the Organizational Commitment Scale and from the normative, continuance and affective commitment subscales were 2,72±0,59, 2,65±0,80, 2,89±0,78 and 2,62±0,76, respectively.