Kahramanmaraş ilindeki bazı Campanula L.(Campanulaceae) türleri üzerine taksonomik araştırmlar
Taxonomik researches on some species of Campanula L. (Campanulaceae) in Kahramanmaraş city
- Tez No: 751751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ZİYA KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş'ta yayılış gösteren Campanula L. cinsine ait Campanula involucrata Aucher ex A.DC., Campanula axillaris Boiss. & Bal., Campanula strigillosa Boiss., Campanula telephioides Boiss. & Hausskn., Campanula stricta var. libanotica (A.DC.) Boiss., Campanula stricta L. var. stricta, Campanula strigosa Banks & Sol., Campanula retrorsa Labill., taksonlarının morfolojik, anatomik, palinolojik ve tohum özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Böylece taksonların deskripsiyonları bazı yeni karakterlerin eklenmesi ile yeniden düzenlenmiş, habitat özellikleri ve IUCN kategorileri belirlenmiştir. C. axillaris, C. strigillosa, C.telephioides türlerinin endemik olduğu tespit edilmiştir. Tüm taksonların gövde ve yaprak enine kesitleri ışık mikroskobunda incelenmiştir. Gövde kesitlerinde dıştan içe doğru; kutikula, epidermis, kollenkima, endodermis, floem, ksilem, trake ve öz bölgeleri görülür. Yaprak kesitinde üst ve alt yüzeydeki iki epidermis tabakası arasında bifasiyal tipte mezofil tabakası, folem, ksilem ve kollenkima hücreleri bulunur. Bitki örneklerine ait polen ve tohumlar taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir, polenlerin tipi, şekli, apertür, strüktür, skulptür' den oluşan palinolojik özellikleri belirlenmiştir. Genelde birbirine çok benzeyen polenler orta büyüklükte, triporat, prolat-sferoidal tiptedir. Tohum şekli eliptik olup yivli, koyu kahve-parlak renklidir. Taksonların yayılışları ve tehlike kategorileri de belirlenmiştir. Buna göre; C. involucrata LR, C. axillaris VU, C.strigillosa LR, C. telephioides CD, C. stricta var. libanotica LR, C. stricta var. stricta LR, C. strigosa LR, C. retrorsa LR, kategorisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 8 taxa belonging to the genus Campanula L. (Campanula involucrata Aucher ex A.DC. Campanula axillaris Boiss. & Bal., Campanula strigillosa Boiss., Campanula telephioides Boiss. & Hausskn., Campanula stricta var. libanotica (A.DC.) Boiss., Campanula stricta L. var. stricta, Campanula strigosa Banks & Sol., Campanula retrorsa Labill.) their belonging Campanulaceae family has been comparatively investigated in terms of morphological, anatomical, palynological and seed characteristics. Thus, taxa descriptions were rearranged with adding some new characters and habitat characteristics and IUCN categories were also determined. We found that C.axillaris, C. strigillosa and C. telephioides species are endemic. Transversal section of the stems and leaves of the all taxa were carried out under the light microscopy. According to detected characters outside in from the stem ( cuticle, epidermis, collenchyma, endodermis, phloem, xylem, trachea and pith). Leaf characters were also investigated. According to this, In the leaf section, there are bifacial type mesophyll layer, phloem, xylem and collenchyma cells between the two epidermis layers on the upper and lower surfaces. Pollens and seeds of plant specimens were examined with scanning electron microcope (SEM). Palynological characteristics (type, shape, aperture, structure, sculpture) of pollens were determined. Pollens which are generally very similar to each other are of medium size and triporate, prolate and spheroidal type. Seed shape is elliptical, ribbed and dark brown-bright coloured. On the samples of species, habitat characteristics, geographical distribution and IUCN categories have been determined. According to this were evaluated as an C. involucrata LR, C. axillaris VU, C.strigillosa LR, C. telephioides CD, C. stricta var. libanotica LR, C. stricta var. stricta LR, C. strigosa LR, C. retrorsa LR.