Kahramanmaraş ilindeki bazı Nepeta l. (Lamiaceae) türleri üzerine biyolojik ve kimyasal araştırmalar
Biologic and chemical researches on some species of Nepeta l. (Lamiaceae) in Kahramanmaras city
  1. Tez No: 987728
  2. Yazar: FERHAT YÜKSEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ZİYA KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Lamiaceae familyasından Nepeta L. cinsine ait 7 takson; Nepeta sorgerae Hedge & Lamond (Endemik), Nepeta cilicia Boiss. ex Benth., Nepeta italica L., Nepeta nuda subsp. albiflora (Boiss.) Gams, Nepeta flavida Hub.-Mor., Nepeta trichocalyx Greuter & Burdet (Nepeta aristata Boiss. & Kotschy) (Endemik), Nepeta caesarea Boiss. (Endemik) taksonlarının morfolojik, anatomik, palinolojik, tohum, uçucu yağ ve yetiştiği toprak özellikleri incelenmiştir. Çalışmamız sonucunda tür deskripsiyonlarına yeni karakterler eklenerek, IUCN kategorileri incelenmiştir. Taksonlara ait örneklerden alınan gövde ve yaprak kesitleri ile ışık mikroskobunda anatomik özellikler incelenmiştir. Gövde ve yaprak enine kesitlerinde dıştan içe doğru; epidermis, parankima, endodermis, sklerenkima, floem, ksilem, kutikula, kambiyum, kollenkima, öz bölgesi, alt epidermis ve üst epidermis tabakalarından oluşmaktadır. Türlerin polen ve tohum karakterleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Polen tipi genellikle prolat-subprolat, ornementasyonu biretikulat yapıdadır. Tohum şekilleri dikdörtgensi, renkleri siyahtır. Her taksona ait uçucu yağ miktarları ve içerikleri belirlenmiştir. Taksonlara ait habitatlardan alınan toprakların; pH, kireç, tuz, organik madde ve fosfor tayinleri yapılarak çalışmamıza eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 7 taxa belonging to the genus Nepeta L. (Nepeta sorgerae Hedge & Lamond (Endemic), Nepeta cilicia Boiss. ex Benth., Nepeta italica L., Nepeta nuda subsp. albiflora (Boiss.) Gams, Nepeta flavida Hub.-Mor., Nepeta trichocalyx Greuter & Burdet (Nepeta aristata Boiss. & Kotschy) (Endemic), Nepeta caesarea Boiss. (Endemic)) their belonging Lamiaceae family has been comparatively investigated in terms of anatomical, palynological, seed, essential oil, and soil characteristics. As a result of our study, new characters were added to the descriptions of species, and the IUCN categories were examined. The anatomical features were examined using a light microscope and sections of stems and leaves taken from the specimens belonging to the taxa. The cross-section of the stem and leaves consists of the following layers from the outside in: epidermis, parenchyma, endodermis, sclerenchyma, phloem, xylem, cuticle, cambium, collenchyma, pith, lower epidermis, and upper epidermis. The pollen and seed characteristics of the species were examined using a scanning electron microscope (SEM). The pollen type is generally prolat-subprolat, with a bireticulate ornamentation. The seeds are oblong in shape and black in color. The amounts and contents of essential oils for each taxon have been determined. Soil samples were taken from the habitats of the taxa in the study and analysed for pH, lime, salt, organic matter and phosphorus content.