6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde Şanlıurfa ilindeki hasar durumlarının genel değerlendirilmesi
General assessment of the damage situation in Sanliurfa province following the February 6th Kahramanmaras earthquakes
- Tez No: 992321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ŞİMŞEK, PROF. DR. RECEP KADİR PEKGÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye genç deprem faylarının bulunduğu bir konumda bulunmaktadır. Bu faylar yıllar içinde çok büyük Richter ölçeğine sahip depremler meydana getirmiş ve bu depremler sonucu büyük çapta yıkım ve can kaybına neden olmuştur. Türkiye'de yaşanan en şiddetli deprem olan 6 Şubat Kahramanmaraş Pazarcık (Mw: 7.7) ve Elbistan (Mw:7.6) depremleri başta Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman olmak üzere toplam 11 ilde ağır hasarlara ve can kayıplarına sebep olmuştur. Bu iller arasında yer alan Şanlıurfa'daki hasarlı yapıların incelenmesi il bazında yapılan hasar tespit işlemleri ile bu tespitler neticesinde yıkılan yapılar ve yıkım işlemleri incelemeye alınmıştır. Şanlıurfa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları ile Şanlıurfa Afet ve Koordinasyon İl Müdürlüğü tarafından yapılan yıkım ve hak sahipliği verileri incelenerek, Şanlıurfa ilindeki hasar almış yapıların hasar durumları ve deprem etkilerinin Şanlıurfa ilindeki durumu genel olarak değerlendirilmiştir. Şanlıurfa ilindeki hasar tespit verileri farklı parametrelere dayalı olarak hasar alan yapıların sınıflandırılması yapılmıştır. Bu sınıflar arası ilişkiler incelenerek gelecekte olabilecek depremler için öncelikli risk azaltma gruplarının belirlenmesi çalışmalarına katkı sağlayacak tespitler sunmak amaçlanmıştır. Yıkım kararı alınan hasarlı yapıların belli parametrelere bağlı olarak yıkım maliyetleri hesaplanması için bazı kabullere değinilmiştir. Şanlıurfa ilindeki hasar verileri ışığında oluşan bu tez çalışmasında deprem sonrası hasar tespitlerde, hasarlı yapıların yıkımlarında ve bu süreçlerden sonra ortaya çıkan hak sahipliği süreçlerinde öneriler geliştirilmiştir. Deprem riski taşıyan bölgelerdeki risk azaltma faaliyetleri için strateji belirlemede belli öneriler geliştirilmiştir. Yaşanan böylesine büyük deprem afetinden sonra hasarın büyüklüğü, nedenleri ve sonrasındaki işlemler incelenerek gelecek yaşanılması muhtemel depremlerde risk taşıyan bölgelerdeki hasarlı yapı risklerini azaltma çalışmalarına katkı sunmak amaçlanmıştır. Elde edilen bulgulardan, yığma ve yaşı 30'dan büyük olan betonarme yapıların, mühendislik hizmeti almadan kırsalda inşa edilen yapıların ve 1975 yönetmeliğine tabi yapıların risk düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kent planlama çalışmalarında ve afet sonrası acil eylem planlarında, yapı enkaz toplanma alanlarının da belirlenmesinin önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is in a region with young earthquake faults. Over the years, these faults have generated very large earthquakes on the Richter scale, causing widespread destruction and loss of life. The most severe earthquakes experienced in Turkey, the February 6th Kahramanmaraş Pazarcık (Mw: 7.7) and Elbistan (Mw: 7.6) earthquakes, caused severe damage and loss of life in a total of 11 provinces, primarily Hatay, Kahramanmaraş, and Adıyaman. In Şanlıurfa, one of these provinces, the examination of damaged structures, the resulting damage assessments, and the demolition processes were examined. Damage assessment studies conducted by the Şanlıurfa Provincial Directorate of Environment, Urbanization and Climate Change, and demolition and entitlement data compiled by the Şanlıurfa Provincial Directorate of Disaster and Coordination were analyzed to generally assess the damage status of structures in Şanlıurfa and the impact of the earthquakes on the province. Damage assessment data from Şanlıurfa province has been used to classify damaged structures based on various parameters. The aim is to contribute to identifying priority risk-reduction groups for future earthquakes by examining the relationships among these classifications. Certain assumptions are discussed for calculating the demolition costs of damaged structures slated for demolition, based on specific parameters. This thesis, based on damage data from Şanlıurfa province, develops recommendations for post-earthquake damage assessments, demolition of damaged structures, and subsequent entitlement processes. Specific recommendations are developed to determine strategies for risk-reduction activities in earthquake-prone regions. By examining the magnitude of the damage, its causes, and the subsequent procedures following this major earthquake disaster, the aim is to contribute to efforts to reduce the risk of structural damage in earthquake-prone regions in the event of future earthquakes. The findings indicate that masonry and reinforced concrete structures older than 30 years, structures built in rural areas without engineering services, and structures subject to the 1975 regulations are at high risk. Furthermore, the importance of identifying building debris assembly areas has emerged in urban planning studies and post-disaster emergency action plans.