Kahramanmaraş ilinde tarımsal kalkınma kooperatiflerinin proje uygulama durumuna göre kooperatif-ortak ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of cooperative-member relations in agricultural development cooperatives in Kahramanmaraş province according to project implementation status
  1. Tez No: 751753
  2. Yazar: MEHMET KARSLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş İlinde faaliyet gösteren kooperatiflerin proje yapma durumlarına göre kooperatif ve üye ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın ana materyalini Kahramanmaraş ilinde Mart-Nisan 2022 tarihlerinde yapılmış 106 adet yüz yüze anket oluşturmaktadır. Örneklem sayısı belirlenirken gayeli örnekleme yöntemi ve oransal örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistikler, T-Testi ve Ki-Kare testleri kullanılmıştır. Bu testler sonucunda proje uygulayan kooperatife üye olan işletmelerin diğerlerine göre sermayelerinin işletmelerine yettiği, proje uygulayan kooperatiflere üye olan üreticilerin kooperatif sözleşmesini okuduğu, üreticilerin kooperatiflerden genellikle yakıt ve gübre temin ettikleri, üyelerin kooperatif hakkındaki bilgileri genellikle kooperatif çalışanlarından aldığı ve proje uygulanan kooperatife üye olan üreticilerin uygulanan projelerden memnun oldukları ve tekrar uygulanmasını istedikleri tespit edilmiştir. Bu bilgiler üreticilerin kooperatiflerde uygulanan projelerden genel olarak memnun oldukları göstermektedir. Bununla birlikte üreticiler kooperatiflerin yeteri kadar sermayeye sahip olmadıklarını da belirtmişlerdir. Dolayısıyla bölgede kooperatifçilik genel olarak yaygın olsa da üreticiler girdi temini ve teknik destek yönünden kooperatifleri yetersiz görmektedirler. Bu yüzden bölgedeki kooperatifçiliğin ve proje çalışmalarının artması için politika geliştiricilerinin örgütlenme konusunda tarımsal yayım uzmanları, üniversiteler ve araştırma kurumları vasıtasıyla eğitimler düzenlemesi çalışmanın önerileri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the cooperative and member relations of the cooperatives operating in Kahramanmaraş according to their project implementation status. For this purpose, the main material of the research consists of 106 face-to-face surveys conducted on March- April 2022 in Kahramanmaraş province. While determining the number of samples, purposive sampling method and proportional sampling method were used. While evaluating the data obtained from the questionnaires, descriptive statistics, T-Test and Chi-Square tests were used. As a result of these tests, the companies that are members of the cooperative that implements the project have sufficient capital compared to the others, that the producers of the cooperatives that are members of the cooperatives that implement the project read the cooperative contract, that the producers usually get fuel and fertilizer from the cooperatives, that the members generally get information about the cooperative from the cooperative employees and that the producers that are members of the cooperative that the project is implemented It has been determined that they are satisfied with the projects and want them to be implemented again. This information shows that the producers are generally satisfied with the projects implemented in the cooperatives. However, producers also stated that cooperatives do not have enough capital. Therefore, although cooperatives are generally widespread in the region, producers consider cooperatives insufficient in terms of input supply and technical support. Therefore, it is among the suggestions of the study that policy developers organize training's on organization through agricultural extension specialists, universities and research institutions in order to increase cooperatives and project studies in the region.