الفكر الإسلامي ودوره في المجتمع العراقي1970 ـــــ 2000م' الوسطية والتصوف أنموذجاً '
İslam düşüncesı ve Irak toplumundakı rolü 1970-2000 'Vasatî ve Sufî örneklerı
- Tez No: 751761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALİ ALAHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez İslam düşüncesi ve onun Irak toplumu üzerindeki rolü ve tesiri hakkında bir araştırmadır. Araştırmanın incelediği zaman dilimi 1970-2000 yılları arasıdır. Araştırmacı vasatî düşünceyi ve sufî düşünceyi bu araştırmada örnek olarak almıştır. Çalışma üç bölümden müteşekkildir. Araştırmacı ilk bölümde İslam düşüncesini tarif, anlam ve kaynağı itibarıyla genel olarak ele almıştır. Daha sonra, Kitap ve Sünnet'in temsil ettiği İslam düşüncesini başlangıcında oluşturan ilkeleri ve bu düşüncenin temeli olan dinin tüm ilkelerini sundu. İkinci bölümde araştırmacı vasatî düşünce üzerinde durmuştur. Bunun yöntemini, fikrî yönlerini ve Irak toplumu üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Üçüncü bölümde İslam düşüncesini temsil eden en belirgin akımları yani tasavvuf düşüncesini ve vasatî düşünceyi ele almış ve çalışma boyunca bu düşüncenin Irak toplumu üzerindeki etkilerinden bahsetmiştir. Anahtar Kelimeler : İslam Düşüncesi ; Vasatî Akım ; Sûfî Akım
Özet (Çeviri)
This letter is a study of Islamic thought, its role, and its effects on Iraqi society between 1970 and 2000, and the researcher made centrist thought and Sufi thought a model for this study, which consists of three chapters:: In the first chapter, the researcher addressed Islamic thought in general in terms of definition, concept, and origin, and then presented the origins that make up Islamic thought in its beginnings, represented by the Book and the Prophet's Sunnah, and other origins of religion that were the basis of this thought and its formation in its beginnings.. In the second chapter, the researcher spoke of centrist thought and revealed his approach, intellectual aspects, and its effects on Iraqi society.. In the third chapter, he addressed the most prominent currents representing Islamic thought, Sufi thought, and also talked about the effects of that thought on Iraqi society during the study period.. key words: Islamic Thought ; Centrist Current ; Sufi Current.