خدام الألعابالتَّعليميَّة والإلكترونيَّةفي تعليم حروف الجر ِّ للنَّاطقين بغير العربيَّة'تطبيقاتوحلولفي قسم اللُّغة العربيَّة بجامعة يوزغاتبوزوك'
Ana dili Arapça olmayanlar için harf-i cerlerin öğretiminde eğitsel ve teknolojik oyunların kullanımı (Yozgat Bozok Üniversitesi örneği) / The use of educational and electronic games inteaching prepositions to non-Arabic speakers 'Applications and solutions in the Arabic language department (At Yozgat Bozok University)
- Tez No: 751770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DERVİŞ MÜEZZİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretirken eğitsel ve elektronik oyunların kullanılması bir zorunluluktur. Bu tür oyunlar, öğretmenin birden fazla dil becerisini en kolay ve en eğlenceli şekilde öğretmesine yardımcı olurken aynı zamanda öğrencilerin eğitim yeteneklerini artırmada da etkilidir. Bu araştırmanın amacı, Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencilerine Arapça bilmeyenler için harfi-cerlerin öğretiminde eğitsel ve elektronik oyunları model olarak kullanmak, onların edatları öğrenirken karşılaştıkları sorunları keşfederek bu sorunlara çözüm bulmak ve öneriler sunmaktır. Daha önce üzerinde çalışılmamış bir konu olması bu araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra bu araştırma, öğretmenlerin eğitim çalışmalarında kendilerine yardımcı olacak yeni eğitici ve elektronik oyunlar üretmelerine motivasyon sağlayabilir, ayrıca bu alanla ilgili araştırma yapan araştırmacılara da faydalı olabilir. Araştırmada tespit edilen problem, esasen Türkiye'de ilahiyat fakültelerinde genel olarak birçok öğrencinin ve bilhassa hazırlık sınıfı öğrencilerinin harfi-cerlerin kullanımını anlamakta zorluk çekmeleridir. Öğrenciler Arapça konuşmalarında cümleler kurarken veya çeviri yaparken edatları doğru kullanmakta sorun yaşamaktadır. Araştırma, hazırlık sınıfı öğrencilerine harfi-cer öğretiminin geleneksel yöntemlere bağlı olduğunu varsaymaktadır. Bu öğrencilerin öğretim sürecinde eğitsel ve elektronik oyunlar kullanılmamıştır. Söz konusu oyunların öğrencilerin edatları doğru kullanma becerilerini geliştirmede etkili bir role sahip olduğu aşikârdır. Araştırmacı, ön ve son test ve anket verilerinin toplanmasında ve ilgili yetkilerin de etik onay alındıktan sonra tablolara, dijital istatistiklere dönüştürülmesinde nicel yaklaşımı, toplanan bilgi ve gözlemlerin kayıt altına alınmasında ise nitel yaklaşımı izlemiştir. Araştırma için rastgele kız ve erkek 40 öğrenci seçilmiştir. Daha sonra araştırmacı kendi tasarladığı eğitici ve elektronik oyunlarla onlara edatları öğretmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin iki testten aldıkları ortalama puanlar arasında son test lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin son testteki ortalama puanlarının ön sınavdaki ortalama puanlarından çok daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuç, öğrencilere harfi-cer ve anlamlarını öğretmede eğitici ve elektronik oyunların etkili ve faydalı olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of educational and electronic games is a necessity while teaching the Arabic language to non-native speakers; It helps the teacher to teach Arabic language skills in the easiest and most enjoyable way. Because it is one of the most important forms of effective education, and it has a great role in raising the educational level of students. The research aimed to find out the effectiveness of using educational and electronic games in teaching prepositions for non-Arabic speaking preparatory class students at the University of“Yozgat Bozok”, and know the problems they face while learning them and finding solutions to them. The importance of the research appears as it is one of the researches that has not been done before. Where educational and electronic games have been used to teach prepositions to preparatory grade students, research may contribute to motivating teachers to produce new educational and electronic games that help them in education as well as to researchers who do research related to this field. The research problem lies in the suffering of many preparatory class students while using prepositions and the way to put them in the correct position when formulating sentences in the Arabic language. The research assumes that teaching prepositions to preparatory class students depends on traditional methods and does not use educational and electronic games while teaching them and that the use of these games will contribute to teaching new students prepositions in easy and fun ways. The researcher also followed the quantitative approach in collecting the data of the pre and post-exam and questionnaires and converting them into tables and digital statistics, and the qualitative approach in recording information. The random sample consisted of (40) male and female students. The results indicated that there are statistically significant differences between the average scores of students in the pre and post-tests in favor of the post-test. The students' average score was much better than their average score in the pre-exam which confirms the great and effective role of educational and electronic games in teaching students prepositions and their meanings.