Farklı yaprak gübrelerinin karpuzda (Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum & Nakai) verim, bazı meyve özellikleri ve mineral madde içeriği üzerine etkisi
The effect of different leaf fertilizers on yield, some fruitproperties and mineral material content in watermelon(Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum & Nalkai)
  1. Tez No: 751777
  2. Yazar: ALİ SELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Araban'da (Gaziantep) 2020-2021 yıllarında yürütülen bu çalışmada, 10 farklı yaprak gübresinin karpuzda (Citrullus lanatus Thunb.) bitki gelişimi ve verim unsurlarına olan etkileri incelenmiştir. Bu tez çalışması 2020-2021 periyodunda Gaziantep ili Araban ilçesinde yürütülmüştür. Denemede bitkisel materyal olarak karpuz (Citrullus lanatus Thunb.) kullanılmıştır. Araştırmada 10 farklı yaprak gübresi kullanılmış olup deneme 3 tekerrürlü ve tesadüf parselleri deneme planına göre yapılmıştır. Yaprak gübreleri, 4-5 gerçek yapraklı dönemden başlayarak 10 gün boyunca aralıklı olmak üzere 4 kez püskürtme yapılarak uygulanmıştır. Denemede hasat olgunluğuna gelen meyveler hasat edilerek Araban Meslek Yüksek Okulu'na getirilerek bitkide N, P, K, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn analizleri yapılmış, meyvelerde verim ve verim unsurlarına ait özellikler de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in Araban (Gaziantep) in the years 2020-2021, 10 different effects of foliar fertilizer on plant growth and yield components in watermelon (Citrullus lanatus Thunb.) effects were examined. This thesis study was conducted in the city of Gaziantep, Araban, in the period of 2020-2021. has been carried out. Watermelon (Citrullus lanatus Thunb.) used. In the study, 10 different leaf fertilizers were used and the experiment was repeated with 3 replications. Random plots were made according to the experimental plan. Foliar fertilizers, 4-5 true leaves By spraying 4 times intermittently for 10 days starting from the first period. has been applied. In the experiment, the fruits that reached the harvest maturity were harvested and Araban Occupation N, P, K, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn analyzes were made in the plant, The characteristics of yield and yield elements in fruits were also determined. Multiple comparison test was applied to the obtained results and according to these results, The weight of the used fertilizers in the fruits (g/piece), the fresh skin weight (g), the internal fresh weight (g), Shell dry matter amount (g), internal dry matter amount (g), total dry matter amount (g), % dry matter, number of seeds, 1000 seed weight, fruit length (cm), fruit diameter (cm) and on shell thickness (mm), total yield (kg) and marketable yield (kg).