أثرت مويل ودعم المشروعات الصغيرة على التنمية المستدامة في العراق دراسة وصفية
The impact of financing and supporting small projects on sustainable development in Iraq- descriptive study
  1. Tez No: 751796
  2. Yazar: ABDLMUTALEB MOHAMED ABDLRIDHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ekonomistler ve düşünürler, gelişmiş ülke ekonomilerini etkileyen ve gelişmekte olan ve yoksul ülke halklarına gölge düşüren ekonomik krizler ışığında, çözümlerden biri olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin önemine dikkat çekmişlerdir. Bu projeler, krizlerin nedenlerinin, ekonomik ve sosyal sorunların ortadan kaldırılmasına, yoksulluğun sona erdirilmesi ve işsizlik oranlarının düşürülmesi yoluyla sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunabilir. Maddi ve insan kaynakları çoğu zaman optimal olarak kullanılmamakta ve etkin kalkınma programlarına yönlendirilmemekte ve geliştirilmekte katkıda bulunsalar bile bu gelişme yenilenebilir ve sürdürülemez değildir ve başarısız ve düşünülmemiş ekonomi politikaları nedeniyle zenginlik çoğunlukla tüketime yöneliktir. Bu araştırmada, geleneksel veya İslami, farklı yönelimlere sahip bankalar gibi finansal kurumların, bu projelerin başarıya ulaşmasına ve finansal ve para otoritesinin gözetiminde gerekli finansmanı kolay koşullarda sağlamaya devam etmesine yardımcı olmadaki rolü açıklanacaktır. Bu projelerin mevzuat ve çalışmalarını düzenleyen ve destekleyen kanunlar yoluyla korunması amacıyla Maliye Bakanlığı ve Irak Merkez Bankası tarafından temsil edilmekte ve bankaların bu projeleri destekleme ve finanse etmede karşılaştıkları zorluk ve zorluklara atıfta bulunmaktadır. Araştırma, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'nın kurumlarından biri olan üretken iş kuluçkaları tarafından temsil edilen küçük projelerin desteklenmesinde devlet kurumlarının rolü ile ilgilidir. Araştırma, bu kurumun konseptini, yönetmeliklerini, Irak'taki küçük projeleri desteklemek için faaliyet gösterdiği kanunu ve karşılaştığı zorluk ve engelleri ele alıyor. Araştırma, sürdürülebilir kalkınma kavramını, İslam hukukuna göre sürdürülebilir kalkınma stratejisinin ne olduğunu, onu etkileyen faktörleri, onu ölçmek için göstergelerin neler olduğunu, küçük projelerin başarıları ile ilişkisini ve bu projelerin etkisi konularını ele alacaktır. Sosyal ve ekonomik kalkınmada. Daha önceki çalışmalara gelince, diğer Arap ve yabancı ülkelerdeki araştırma konusunu ve problemini ele alan kitaplar, doktora tezleri, yüksek lisans tezleri, hukuk metinleri, internet üzerinden yapılan raporlar, istatistiki veriler, formlar gibi kaynaklar mevcuttu. Araştırmada kullanılmak. Araştırmada, aşağıdaki sorulara cevap verebilmek için araştırma hipotezine ne ölçüde ulaşıldığını göstermek için anlatı analizi yöntemi kullanılmıştır: 1- Sürdürülebilir kalkınma ile ne kastedilmektedir? ve boyutları nedir? 2- İslami bakış açısına göre sürdürülebilir kalkınma kavramı nedir? 3- Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için küçük projelerin karşılaştığı zorluklar ve engeller nelerdir? 4- Genel olarak finansmanın ve özel olarak İslami finansmanın sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına etkisi nedir? Allah'tan bize yardım etmesini niyaz ederiz, hamd alemlerin Rabbi Allah'a
Özet (Çeviri)
Economists and thinkers drew attention to the importance of small and medium enterprises as one of the solutions in light of the economic crises affecting the economies of developed countries and casting a shadow over the peoples of developing and poor countries. These projects can contribute to eliminating the causes of crises and economic and social problems، and achieving sustainable development by ending poverty and reducing unemployment rates. Material and human resources are often not used optimally and directed to effective development programs، and even if they contribute to development، this development is not renewable and unsustainable، and wealth is often directed towards consumption due to unsuccessful and unconsidered economic policies. In this research، the role of financial institutions، such as banks، with different orientations، traditional or Islamic، will be explained in helping these projects achieve success and continue to provide the necessary funding on easy terms under the supervision of the financial and monetary authority represented by the Ministry of Finance and the Central Bank of Iraq for the purpose of protecting these projects through regulations And the laws regulating and supporting its work، and referring to the challenges and difficulties that banks face in supporting and financing these projects. The research deals with the role of government institutions in supporting small projects represented by productive business incubators، which is one of the institutions of the Ministry of Labor and Social Affairs. As for the term sustainable development، its concept، what is the sustainable development strategy according to Islamic law، the factors affecting it، what are the indicators for measuring it، the relationship of small projects to their achievement، and the impact of these projects on social and economic development، the research will be sufficient. As for the previous studies، some sources were available that deal with the subject of the research and its problem in other Arab and foreign countries، such as books، master's theses، doctoral theses، legal texts، reports through the Internet، statistical data for use in the research. In the research، the narrative analysis method is used to show the extent to which the research hypothesis has been achieved in order to answer the following questions: 1- What is meant by sustainable development? And what are its dimensions? 2- What is the concept of sustainable development according to the Islamic perspective? 3- What are the challenges and obstacles facing small projects to achieve sustainable development? 4- What is the impact of financing in general and Islamic financing in particular on achieving sustainable development? At the conclusion of the research, the conclusions reached and the necessary recommendations are written. God bless and the last of our prayers that praise be to God، Lord of the worlds.