Koroner arter hastalarında endoglin ve TGF-β1 düzeylerinin belirlenmesi
Determination of endoglin and TGF-β1 levels in coronary artery patients
- Tez No: 751833
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURAK YAVUZ ÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Koroner arter hastalığı, koroner arterlerin aterosklerotik plaklarla tıkanması, besledikleri miyokard alanının iskemisi ve buna bağlı olarak semptomların ortaya çıkması ile karakterize olan bir klinik tablodur. Son yıllarda damar endotelindeki inflamasyon durumunu, prognozu ve tedaviye yanıtını gösterebilen, endotelden salınan ve serumda tespit edilebilen moleküller ayrı bir önem arz etmektedir. Bu moleküllerden biri olan endoglin, TGF-β sinyal yolağını düzenleyen bir transmembran reseptörüdür. TGF-β ise endotel hücrelerinin büyüme ve göç hareketlerini baskılar. Bu bilgiler doğrultusunda, bu çalışmada, koroner arter hastalığında, endoglin ve TGF-β1 serum düzeylerinin belirlenmesi ve damar tıkanıklığı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya, Mersin Üniversitesi Hastanesi, Kardiyoloji Polikliniğine başvurmuş ve yapılan anjiyografide koroner arterlerde %50 ve üzerinde darlık olan 99 hasta (Hasta grubu) ve arterlerde darlık tespit edilmeyen 33 kişi (Kontrol grubu) dahil edildi. Bireylerden, içeriksiz biyokimya tüplerine alınan kan örnekleri santrifüj edildi. Elde edilen serum örneklerinden endoglin ve TGF-β1 düzeylerinin analizleri, ELISA yöntemi ile yapıldı. Çalışma sonucunda koroner arter hastalarında ortalama endoglin ve TGF- β1 düzeyleri kontrol grubuna göre düşük bulundu (p=0.252 ve 0.897). Tıkalı damar sayısı arttıkça, endoglin ve TGF-β1 düzeylerinin azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is a clinical status characterized by occlusion of coronary arteries by atherosclerotic plaques, ischemia of the myocardial area they feed, and the emergence of symptoms accordingly. In recent years, molecules that can show the inflammation in the vascular endothelium, prognosis and response to treatment, that are released from the endothelium and can be detected in the serum, are of particular importance. One of these molecules, endoglin, is a transmembrane receptor that regulates the TGF-β signaling pathway. TGF-β suppresses the growth and migration movements of endothelial cells. In line with this information, in this study, it was aimed to determine the serum levels of endoglin and TGF-β1 in coronary artery disease and to examine their relationship with atherosclerosis. The study included 99 patients (Patient group) who applied to the cardiology outpatient clinic of Mersin University Hospital and had 50% or more stenosis in the coronary arteries in the angiography and 33 people (Control group) who did not have stenosis in the coronary arteries in the angiography. Blood samples taken from individuals in uncontained biochemistry tubes were centrifuged. The analyzes of endoglin and TGF-β1 levels from the obtained serum samples were performed by ELISA method. As a result of the study, mean endoglin and TGF-β1 levels were found to be lower in coronary artery patients compared to the control group. (p=0.252 and 0.897) As the number of occluded vessels increased, endoglin and TGF-β1 levels decreased. There was a moderate positive correlation between endoglin and TGF-β1 in the study group.