Biber alanlarında Tobacco mild green mosaic virus (TGMV)'un yaygınlığı ve izolatlarının moleküler karakterizasyonu
Prevalence of Tobbaco mild green mosaic virus (TMGMV) and molecular characterization of its isolates in pepper growing areas
- Tez No: 751832
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde açıkta ve örtü altı biber tarımının yaygın olduğu alanlardan toplanan örneklerörneklerde Tobacco mild green mosaic virus (TMGMV)'un yaygınlığı ve virüs izolatlarının moleküler karakterizasyonu için yapılmıştır. Biber alanlarındaki bitkilerde, virüs-nedenli simptom gözlenmesi ve örnekleme çalışması her iki yetiştiricilik sisteminde, meyve tutumu ile hasat dönemleri arasında gerçekleştirilmiştir. Toplam 397 biber bitkisinden alınan yaprak ve meyve örnekleri TMGMV için hazırlanmış poliklonal antiserum kullanılarak DAS-ELISA ile testlenmiştir. Virüs tanısı konmuş örneklerden seçilen izolatlardan viral RNA izolasyonu yapılmıştır. Virüs kılıf protein bölgesine spesifik primerler kullanılarak yapılan RT-PCR testlerinde virüs kılıf proteininin800 bçbüyüklüğündeki DNA bantları elde edilmiştir. PCR DNA'larının doğrudan çift yönlü nükleotid dizi analizi, homolog ve heterolog primer dizinleri kullanılarak yaptırılmıştır. Pozitif bulunan TMGMVizolatlarının nükleotid dizinlerinin diğer izolatlarla filogenetik ilişkileri incelenmiştir. Bu ilişkiler sonucunda, izolatların diğer ülkelerdeki biber izolatlarıyla yüksek oranda homoloji gösterdiğini ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the prevalence of Tobacco mild green mosaic virus (TMGMV) and molecular characterization of its isolates in open field- and greenhouse grown pepper cropsin the Eastern Mediterranean and Southeastern Anatolia Regions. Virus-like symptom observation and plant sampling were carried in both cultivation systems, starting from fruit set to harvesting periods. Leaf and fruit samples from a total of 397 pepper plants were tested by DAS-ELISA using TMGMV-polyclonal antiserum. Viral RNA isolation of selected isolates resulting positive for TMGMV in DAS-ELISA test was performed for RT-PCR. DNA amplicons with expected size of 800 bp were obtained by RT-PCR using primer pair specific to virus coat protein gene. Direct duplex nucleotide sequence analysis of PCR DNAs was performed using homologous and heterologous primer sequences. The phylogenetic analysis of TMGMV isolates with other isolates was further investigated.