Design and analysis of a quadcopter actuated by bladeless fan
Pervanesiz fan tahrikli bir quadcopterin tasarım ve analizi
- Tez No: 751866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsansız Hava Sistemleri (İHS), günlük hayatımızda; dünya çapında birçok araştırmacının dikkatini çeken çeşitli uygulamalara sahiptir. İnsansız Hava Sistemlerinde kullanılan uçuş mekanizmalarında çeşitli yenilikler bulunmaktadır. Bu amaçla, farklı ortamlar için yeni konseptler geliştirilmektedir. Bu İHS'lerin her biri, belirli görevler için avantajlar ve dezavantajlar sergiler. Bu araştırmanın temel amacı, geleneksel pervaneler yerine pervanesiz iticilere sahip yeni bir konsept tasarlamak ve üretmektir. Bu tasarımın arkasındaki motivasyon, insanlar ve diğer yaşam ortamları için açık pervaneli, geleneksel çok rotorlu insansız hava araçların zararlı etkilerini ortadan kaldırmaktır. Kanatsız tahrik sistemine sahip bu yeni tasarım fikri, ticari pervanesiz fan konseptlerinden ilham alınmıştır. Bu araştırma, uçuş için yeterli itme kuvveti elde etmek için kanatsız fan kesit geometrisi ve hava akışı özelliklerinin optimal tasarımına odaklanmayı amaçlamaktadır. Nihai itici tasarımı 3D yazıcı ile üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Systems (UASs) have a variety of applications in our daily life that have attracted the attention of many researchers around the world. There are variety of innovations in the flight mechanisms that UASs are applying for flight. To this end, new concepts for different environments are being developed. Each of these UASs exhibits certain advantages and disadvantages for deployment in particular missions. The main goal of this research is to design and manufacture a new concept that has bladeless thrusters in place of conventional propellers. The motivation behind this design is to eliminate the harmful effects of conventional multirotor UAVs with exposed propellers for people and other living environments. This new design idea with bladeless propulsion system was inspired by the commercial bladeless fan concepts. This research aims to concentrate on optimal design of the bladeless thruster cross-section geometry and airflow properties to get sufficient thrust for flight. Final thruster design is manufactured with a 3D printer.