Aktif öğretim yöntemi olarak forum tiyatrosunun eğitimde kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri (Tahran ili örneği)
Teachers' views about forum theater applications as a teaching method (The example of Tehran province)
  1. Tez No: 751881
  2. Yazar: ARASH EBRAZI BAKHSHAYESH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAMİ EREN BEŞTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eğitim ve öğretim yöntemleri yıllardır uzmanlar arasında tartışılan bir konu olup geleneksel eğitim sistemlerinin öğrenciler için çok verimli olmadığı ve yeni öğretim yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiği birçok çalışmada vurgulanmıştır. Bu araştırmada, Forum tiyatrosu yaklaşımının, bir aktif öğretim yöntemi olarak eğitimde kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri amaçlanmıştır. Araştırmada nitel yöntem yararlanılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme ve araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak geliştirilen görüşme formu soruları kullanılmıştır. Çalışma grubu ise İran'da ortaokulda görev yapan on gönüllü öğretmenden oluşmuştur. Araştırmanın uygulamaları yedi oturum olarak planlanmıştır. Ulaşılan araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin, forum tiyatrosunun yaratıcılığı desteklediği ve ilgi çekici bir problem çözme yolu olduğu; forum tiyatrosunun takım çalışmasını desteklediği, öğrencileri motive ettiği, yaratıcılığı geliştirdiği, farklı durumlar üzerinde deneyim fırsatı sunduğu, düşünme becerisini güçlendirdiği, iyi bir dinleyici olmayı sağladığı ve öğrencilerin sürece aktif katılımını sağladığı, ayrıca geleneksel yöntemler gibi sıkıcı ve pasif olmadığı, tutku ve enerji ile ilişkili olduğu düşüncesinde oldukları söylenebilir. Bu bağlamda, araştırmaya katılan öğretmenlerin forum tiyatrosunu bir öğretim yöntemi olarak kabul ettikleri, kendi derslerinde kullanabilecekleri, sosyal derslerde ve toplumsal içerikli konularda kullanılabileceği, ancak sayısal ve dil derslerinde kullanılamayacağı düşüncesinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education and teaching methods have been discussed among experts for many years and many studies have shown that the traditional education system is not very efficient for students, so new teaching methods need to be developed. This research aims to evaluate forum theatre applications as a teaching method through teachers' views. The study was designed qualitatively and data was collected through semi-structured interviews whose questions were developed by the researcher in consultation with experts. The study group consists of ten volunteer teachers working in secondary schools in Iran. The applications used during research were planned as seven sessions. According to the results of the research, teachers stated that Forum Theater offers different opportunities to experience various situations. It supports motivation, active participation, also encourages listening skills and teamwork. Moreover, it strengthens thinking skills, creativity, and is an interesting way of problem solving. It is also stated that the technique which is associated with passion and energy is not boring and passive like traditional teaching methods. As a result, the teachers approved Forum Theater as a suitable teaching method to be used in social topics, but it cannot be used in numerical and language lessons.