Kantil ardl yöntemi: Seçilmiş N-11 ülkeleri için bir uygulama
The quantile ardl method: An application for selected N-11 countries
- Tez No: 751913
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZORTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanlığın giderek artan ihtiyaçlarının karşılanması ve toplum refahının gelişimi ekonomik büyümeyi de beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra ülkeler, değişen ekonomik gelişmelere ayak uydurmak, toplumun ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşam kalitelerini arttırmak için enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyacın kontrolsüz bir şekilde karşılanmasının çevre üzerinde bir takım olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bu kapsamda yapılan bu çalışmada ekonomik büyüme ve enerji tüketiminin yanısıra ticari olarak dışa açıklığın karbon salınımı üzerindeki etkileri, seçilen N-11 ülkeleri için Kantil ARDL (QARDL) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu yaklaşım, geleneksel yaklaşımlar tarafından neredeyse göz ardı edilen değişkenler arasındaki genel ilişkinin daha kapsamlı bir şekilde incelenmesine olanak sağlamaktadır. QARDL yöntemi kullanılarak elde edilen sonuçlar seçilen ülkelerde gerek hata düzeltme parametresinde gerekse uzun ve kısa dönemli koentegre ilişkisinde kantiller boyunca çeşitli farklılıkların varlığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The satisfaction of the growing needs of humanity and the development of social well-being also bring economic growth. In addition, countries need energy to keep up with changing economic developments, meet the needs of society and improve their quality of life. Uncontrolled fulfillment of this need causes a number of negative consequences for the environment. In this study, the effects of economic growth and energy consumption, as well as the effects of trade openness on carbon emissions, were examined by using the Quantile ARDL (QARDL) method for selected N-11 countries. This approach allows for a more comprehensive examination of the overall relationship between variables, which has been almost ignored by traditional approaches. The results obtained using the QARDL method reveal the existence of various differences across the quantiles in the selected countries, both in the error correction parameter and in the long- and short-term cointegrating relationship.