Yonca (Medicago sativa L.) bitkisinde farklı biçim dönemlerinde bazı biyokimyasal özelliklerin belirlenmesi
Determination of some biochemical characteristics in alfalfa (Medicago sativa L.) harvested at different periods
- Tez No: 751924
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvansal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada farklı biçim dönemlerinin“Mirna”(Medicago sativa L.) yonca çeşidinde askorbik asit (AsA), glutatyon (GSH) ve protein oranlarına etkileri araştırılmıştır. Ziraat Fakültesinin Mayıslar'daki arazisinden temin edilen bitki örneklerinin yaprak ve yaprak+yaprak sapı dokularında AsA, GSH ile toplam çözünebilir protein (TÇP) miktarı spektrofotometrik olarak, protein profilleri ise SDS-PAGE yöntemiyle belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre; en yüksek AsA miktarı 1. biçim döneminde bulunmuş, bu dönemi 3. biçim dönemi takip etmiştir. Ayrıca, her biçim dönemi için yaprak AsA miktarının, yaprak+yaprak sapı AsA miktarından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. En yüksek GSH miktarı 1. biçim döneminde bulunmuş, bu dönemi 3. biçim döneminde yaprak, 2. biçim döneminde yaprak+yaprak sapı örnekleri takip etmiştir. Her biçim dönemi için yaprak GSH miktarı, yaprak+yaprak sapı GSH miktarından daha yüksek bulunmuştur. En yüksek TÇP miktarı ise 3. biçim döneminde bulunmuş, bu dönemi 1. biçim dönemi takip etmiştir. Her biçim dönemi için yaprak TÇP miktarının, yaprak+yaprak sapı TÇP miktarından daha yüksek olduğu saptanmıştır. SDS-PAGE analizine göre; 1. ve 3. biçim dönemlerinde görünen 296, 168 ve 61 kDa büyüklüğündeki protein bantlarının 2. biçim döneminde kayboldukları belirlenmiştir. Ayrıca her biçim döneminde görünen 82 kDa büyüklüğündeki protein bandı sadece 2. biçim yaprak örneklerinde kaybolmuştur. İkinci ve 3. biçimde 27 ve 25 kDa büyüklüğündeki protein bantlarının yaprak dokularındaki görünürlüğünün ise önemli derecede azaldığı saptanmıştır. Sonuçlar; yonca bitkisinde biçim dönemlerine bağlı olarak antioksidan ve protein miktarlarının değişiklik gösterdiğini, yaprak dokularında yaprak+yaprak sapı dokularına göre genellikle antioksidan ve protein miktarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different harvesting period on ascorbic acid (AsA), glutathione (GSH) and protein ratios in“Mirna”alfalfa (Medicago sativa L.) cultivar were investigated. The AsA, GSH and total soluble protein (TSP) content of leaf and leaf+petal tissues of plant samples obtained from the field of the Faculty of Agriculture in Mayıslar was determined spectrophotometrically, while protein profiles were determined via SDS-PAGE. According to the data obtained; the highest AsA content was found in the 1st harvesting period, followed by the 3rd harvesting period. In addition, it was determined that the leaf AsA content was higher than the leaf+petiole AsA content for each harvesting period. The highest GSH content was found in the 1st harvesting period, this period was followed by the leaf samples in 3rd harvesting period and the leaf+petiole samples in the 2nd harvesting period. Leaf GSH content was found to be higher than leaf+petiole GSH content for each harvesting period. The highest TSP content was found in the 3rd harvesting period, followed by the 1st harvesting period. It was determined that the content of leaf TSP for each harvesting period was higher than the content of leaf+petiole TSP. According to SDS-PAGE analysis; It was determined that protein bands with sizes of 296, 168 and 61 kDa, which were visible in the 1st and 3rd harvesting period, were lost in the 2nd harvesting period. In addition, the 82 kDa protein band, which appeared in each harvesting period, disappeared only in the leaf samples of 2nd harvesting period. It was also determined that the visibility of bands with sizes of 27 and 25 kDa from the leaf tissues of the 2nd and 3rd harvesting period decreased significantly. The aforementioned results showed that the content of antioxidant and protein in alfalfa plant varies depending on the harvesting period, and the amount of antioxidant and protein is generally higher in leaf tissues than in leaf+petiole tissues.