Orta güçlü, alçak gerilimli doğru akım şönt motorun tasarımında bilgisayar algoritmaları
- Tez No: 75194
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GÜZELBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sunulacak olan program, Microsoft Excel 97 altında hazırlanmış olup, sınırları aşağıda belirtilecek olan nominal güç, gerilim ve devir sayısı değerlerine göre bir doğru akım makinasının tasarımında kullanılan büyüklüklerin hesaplamasını yapacaktır. Bu hesaplar aşamasında, doğru akım makinalarının tasarımı sırasında ortaya çıkan insan faktörünü ortadan kaldırabilmek amacı ile programa başlamadan önce bazı kabuller yapılması zorunluluğu da ortaya çıkmaktadır. Bu kabullerin neler oldukları ileriki bölümlerde belirtilecektir. Tablolardan seçilecek olan büyüklükler ise, yine tablolar halinde Microsoft Excel 97 altında tanımlanacak ve gerekli bölümlerde bu tablolardan yapılacak hesaplamalarla ilgili değerler programda yerlerine yerleştirilebileceklerdir. Program“Bitirme Tezi.xls”ismi altında hazırlanmaktadır. İlgili program bir disket halinde sunulacak ve bundan sonra ihtiyaç duyuldukça, Microsoft Excel 97 altından gerek disketten, gerekse sabit diske kopyalamak kaydı ile sabit diskten çalıştırılabilecektir. Değişik güç, gerilim ve devir sayısı değerleri için hesaplanan değerleri, gerektiği taktirde başka bir isim ile kopyalamak kaydı ile daha sonra incelemek üzere saklamak da mümkün olmaktadır. Programda, yalnızca nominal güç, gerilim ve devir sayısı değerleri (belirtilen sınırlara uyulmak kaydı ile) değiştirilebilir durumdadır. Bu değerlerin dışında kalan kabuller, ilgili tablolar ve hesaplama hücrelerine erişerek değişiklikler yapma olanağı kullanıcılara verilmemektedir. Microsoft Excel 97®. Microsoft firmasının tescilli markasıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is computer added calculation of dc current machines. To perform this, a program prepared under Microsoft Excel 97® will determine the values that are being used to design a dc current machine utilising nominal power, voltage and rotation magnitudes under estimated limits. Before starting the program, there is a need to define some values to remove human factor araised while designing the dc machines. Values, that should be choosen from the tables, will also be set by tables in linked sheets under the Microsoft Excel 97® in order to calculate related values to be used in the program when necessary. The program is named as“Bitirme Tezi.xls”and will be introduced in a floppy disk. It would be run either from the floppy disk or from the hard disk (after being copied) under the Microsoft Excel 97®. It is possible to store the calculated values for variant nominal power, voltage and rotation data by saving the program file with different names. In the program, only the nominal power, voltage and rotation values can be changed (in certain limits). It is not given to the users to access or change the preset values, related tables and calculation cells. As a result of the calculations, mainly armature diameter, air gap distance, electromotor force, magnetic fields strength in different parts of the machine, number of loops, hole depth and width, number of brushes, armature, stator, collector, brush, etc... variant magnitudes, power losses and efficiency values will be obtained. The Microsoft Excel 97® is the registered mark of Microsoft Co.Predefined values are; Nominal Power P" = 1 0 kW to 100 kW Nominal Voltage U = 220 V or 440 V Rotation n = 1000 tours/min or 1500 tours/min The machine will be shunt excited. There will be the supportive pole windings. It will have simple wave windings. Electrographite coil brush will be used. Stator's core is steel. Number of shunt arms a = 1 Fictive pole cover factor ai = 0,7 Radial cooler channel width bk = 1 cm Number of radial cooler channel z will be 1 for each 6 cm Total voltage loss SAU = % 4,1. U Number of loops located side by side in a hole u = 3 Number of brushes will be equal to the number of poles. Shunt loop width bş = 4 cm p (at 20°C) = 0,0175 p (at 75°C) = 0,0216 ko = 4,6 ke = 0,92 pio = 3,6 W/kg xiiiThis work has mainly two chapters. The first chapter is about how the characteristics of a direct cuırrent machine can be obtained by using the clasical method which is calculated manuelly. At that part, some technical books which were written in Turkish or English had been used as the references [1-7], but the references which were written by Mr. BODUROGLU [1,2] had been used as the main reference. This part explaines the steps for a calculation of a direct current machine. Each steps has the theorical formula and explanation how to obtain the values and the other characteristics to build a dc current machine. The calculation of the main characteristics of the machine, selection of the armature type, calculation of the collector's diameter and selecting the brush type, calculating the hole depth and width, planning how to insert the conductors into the holes, calculations of the magnetic circuit variables such as armature, stator, poles, air gap, etc.. and the calculation of the power losses and efficiency are the main sub headers of this chapter. At the end of that part, there are two different examples. The first example is the one that was in the reference book [2], and the other one had been prepared and calculated during the lessons [3] by using the clasical method. The second chapter which was about the computer program, explaines how the program had been prepared, how it works and the related flow charts about the algorithm and working flow. At the results and suggestions part, the difference between the clasical method and the computer program results has been compared and explained which one of those two methods should be used during the calculations. As a suggestion, it is mentionned that both methods should be used together paralelly and the computer program should be accepted as a control of the manuel calculations and if the values are closer, the computer program' s values should be selected as the characteristics of the dc current machine because of the sensitivity. XIVThe last part of the work is the appendix. This part includes some tables about the characteristics, the flexible disk that has the program in and the print out of the program with the values of the first example to compare the values of both methods and to see how it looks. XV