حاشية صدرالدين الشرواني على تفسبر البيضاوي ( دراسة وتحقيق)
Sadradin al-Sharwani'nin Bayzavı tefsiri haşiyesinin (Tahkik ve değerlendirmesi)
- Tez No: 751945
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Yüce Allaha hamt-u senalar olsun ve Peygamber efendimiz Muhammed-i Mustafa ve Ali Beyti ve Ashabına salat ve selam olsun, başlangıcıyla; Kuran-ı kerimin tefsir ilmi bilimlerin en üstü, yücesi, şereflisi ve değerlisidir, çünkü bütün ilimlerin sahibi olan her şeyin aziz sahibinin sözleriyle ilgilenmekte olup, Kuran-ı Kerimin anlaşılması için izlenecek en doğru yol olarak mucizevi harika üslubunun açıklanması için biricik anahtardır. İşte bu nedenle öğrenim sürecimin devamı için bu bölümü seçip muvaffakiyeti Yüce Allahtan dilemekteyim. Bu meyanda, çalışıp araştırması için enfes değerinde çok kıymetli eser olan bir yazıtı buldum o da Albaydhawi'nin tefsirine Sadreddin Alşirwani'nin dip notlarıdır İşbu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Alşarwani ile ilgili olarak adı, soyadı, doğumu, ailesi, evsafı, vefatı, sonra ilmi yeri, âlimlerin hakkında ne dediklerini kapsayan bilgileri içermektedir. Daha sonra söz konusu yazarın Albaydhawi'nin tefsirini izlemekteki yönteminden söz ederek sahip olduğu değişik bilim ve açıklamaları ile yorumlarına değinerek çoklu bilgilerini anlatmak istedim. Zira, bu ilim ve bilgilerin içerisinde tefsir usulü, fıkıh meseleleri, değişik okumaların yanı sıra Arapça dilinin bilgi ve tekniklerine de vakıftı. İkinci bölüme gelince, bu bölümü tezin gerçekleşmesi için tahsis ettim. Söz konusu bu bölümde yazıtın ilmi değerini ortaya koyarak, yazara ait olduğundan emin olup muhtelif referanslar ışığında unvanını tespit etmeye özen gösterdim. Daha sonra, destek aldığım nüshaları niteledim ve Abdalsalam Harun, Ramazan Abdaltawwab ve Başşar Awad Maruf..vs. gibi büyük araştırmacıların kitaplarında olduğuna uyarak asil bir bilimsel program üzerine metin araştırması yaptım. Tezin önemi Albaydhawi tefsirinin öneminden ve geldiği yüksek makamdan ortaya çıkmaktadır. Zira, bir çok tefsirci ona gizemli kalan meselelerin üzerine odaklanmışlar, Albaydhawi'nin fikirlerine ister uyumlu ve isterse muhalif bir şekilde dipnotlarla yazdıklarını açıklamak ve anlam vermeye çalışmışlardır. Bu esas üzerine, Alsadr Alşirwani tarafından Albaydhawi'nin tefsirine ilişkin kaydettiği dip notlarını araştırarak dini meseleler ile belagat ve gramer gibi dil bilimi üzerine odaklanmaya çalıştım. Bunun amacı da dip notlar sahibinin zamanındaki marifetlerini bilmeye katkı sağlar diye faydalı olması içindi. Bunun yanı sıra, söz konusu yazıt, sahibinin kültürünü açıklayacak bilgileri içermekte ve ne denli yüksek makamda olduğunu göstermektedir. Yukarıda belirtilen bilgiler işbu tezin gerçekleşmesi için yapılan çalışmanın önemli noktalarını içermekte olup, tenzih edilen yüce Allahtan İhlas, Kabul ve Reşat'ı diler, başta ve sonunda hamt ve şükür ederim. Anahtar kelimeler : (Haşiye, Tefssir, Şirvani, Beyzavi, Tahkik)
Özet (Çeviri)
I start our words: Praise be to Almighty Allah and peace and blessings be upon our Prophet Muhammad-i Mustafa and his blessed generation and companions. The science of tafsir of the Quran is the highest, most sublime, honorable and valuable of the sciences, because it deals with the words of the saintly owner of everything, who owns all sciences. The science of tafsir of the Quran is the only key to explain its miraculous and wonderful style as the most correct way to understand the Quran. Therefore, for the continuation of my education process, I choose this department and wish success from Almighty Allah. In this respect, I found an article, which is a very valuable work of exquisite value for study and research. This article is Sadreddin Alshirwani's footnotes to Albaydhawi's (Surah Fatiha) commentary. This thesis consists from 2 parts. The first part includes information about Alsharwani's name, surname, birth, family, qualifications, death, place of knowledge, and what did he said about the Islamic scholars. Thereafter, I wanted to tell about the author's multiple knowledge by mentioning the method of following Albaydhawi's commentary, by referring to his different sciences, explanations and comments. Likewise, among these sciences and knowledge, he was familiar with the methods of tafsir, fiqh issues, different readings, as well as the knowledge and techniques of the Arabic language. As for the second part, I have dedicated this part to the realization of the thesis. As for the second part, I have dedicated this part to the realization of the thesis. In this section in question, I made sure that the inscription belongs to the author by revealing its scientific value, and I took care to determine its title in the light of various references. Next, I described the copies I received support from and did a text research on a noble scientific program, following the books of great researchers such as Abdalsalam Harun, Ramazan Abdaltawwab and Bashshar Awwad Marouf etc. The importance of the thesis is understood from the importance of Albaydhawi's commentary and the high office it came from. That is, many commentators have focused on matters that remain mysterious to him. They tried to explain and give meaning to what they wrote with footnotes, either in harmony or in opposition to Albaydhawi's ideas. On this basis, I have tried to focus on religious issues and linguistics such as rhetoric and grammar by researching the footnotes recorded by Alsadr Alshirwani on Albaydhawi's commentary. The purpose of this is to be useful as the footnotes contribute to knowing the ingenuity of the owner at the time. In addition, the article in question contains information that will explain the culture of its owner and shows how important it is. The above-mentioned information contains the important points of the work done for the realization of this thesis. We wish him to walk in the path of Allah, the Exalted, the path of sincerity, acceptance and truth. I praise and give thanks at the beginning and at the end Keywords : (Annotation , Shirvani , Beyzavi , Verification)